Navigácia

Vysoké Mýto (Česko)

Mesto Vysoké Mýto leží uprostred Pardubického kraja v okrese Ústi n/Orlíci. Svoju históriu začalo mesto písať dávno pred polovicou 13. storočia, kedy bolo založené kráľom Přemyslom Otakarom II. ako jedno z obchodných stredísk na hlavnej spojnici Čiech s Moravou. Z tejto doby založenia sa dochoval pravidelný pôdorys mesta s centrálnym námestím, ktoré je najväčším námestím štvorcového typu (2 ha) v Česku. Medzi významné vysokomýtske pamiatky patrí gotický chrám sv. Vavrinca, zvonica zo 16. storočia, Choceňská veža, Pražská a Litomyšlská brána, radnica, či budova bývalého okresného súdu. V hradnom opevnení sa dochovali Vodárenská a Kláštorná bašta.

V roku 1307 povýšil český kráľ Rudolf Habsburský Vysoké Mýto na mesto, ktoré do vena dostávali české kráľovné.  Pre svoju manželku Elišku vybral päť takýchto miest, ktoré po sobáši dostala ako veno. V prípade smrti manžela by tak  kráľovná z týchto miest dostávala vdovské veno, akési materiálne zaopatrenie v prípade straty manžela – kráľa.  Vysoké Mýto zostalo v majetku kráľovien až do novoveku.

Od polovice 19. storočia bolo Vysoké Mýto tradičným sídlom vojenskej posádky. V rokoch 1968 – 1990 sa tu usídlila niekoľkotisícová okupačná sovietska armáda, ktorá po svojom odchode zanechala v meste obrovskú materiálnu a ekologickú spúšť. Po ich odchode sa mesto postupne zmenilo zo šedého a zničeného, na krásne a príťažlivé miesto pre svojich obyvateľov i návštevníkov so širokou ponukou kultúrneho a športového vyžitia. Takto sa prezentuje aj v súčasnosti.

V meste sa nachádza rozľahlý areál firmy Iveco Czech Republic, a. s. (pôvodne Karosa), ktorá je druhým najväčším autobusovým výrobcom v Európe. V prvej polovici 20. storočia založil vynikajúci dizajnér a karosár Josef Sodomka firmu Carrosserie Sodomka, ktorá svojimi vozmi preslávila Československú republiku po celom svete.

Vysoké Mýto má 12 404 obyvateľov (v r. 2016) a ako obec s rozšírenou pôsobnosťou vykonáva štátnu správu pre správny obvod 40 obcí Pardubického kraja.

Viac zaujímavých informácií o Vysokom Mýte nájdete na: http://www.vysoke-myto.cz/