Navigácia

Mesto Szczawnica (Poľsko)

szczawnica

S poľským kúpeľným mestom Szczawnica spája Spišskú Belú najdlhšia spolupráca spomedzi všetkých partnerských miest. Táto spolupráca sa začala už v roku 1979 a úspešne pretrváva dodne

s v podobe dobrých priateľských vzťahov medzi obyvateľmi oboch miest na úrovni samosprávy, či rôznych spoločenských organizácií. Výsledkom spoločných aktivít je aj úspešná realizácia niekoľkých projektov – knižná publikácia o oboch mestách, organizácia Slovensko-poľských jarmočných dní, projekt Živá kultúra regiónu Tatier a Pienin…

Názov mesta „Szczawnica“ pochádza z ľudového názvu minerálnych vôd nasýtených kysličníkom uhličitým. Ich štipľavá chuť sa spája so šťaveľom (poľ. szczaw). Prvá písomná zmienka o osade pochádza z roku 1413. Ako ozdravovňa je známa vyše 200 rokov. Szczawnica je 7,6 tisícovým pohraničným liečeným mestom susediacim so Slovenskom, ktorého 2/3 územia tvoria prekrásne lesy. Leží pod vrchom Bryjarka v bezprostrednom susedstve Pieninského Národného Parku v malebnej doline Grajcarka na pravom brehu Dunajca. Zo všetkých strán sa dvíhajú horské úbočia pokryté ihličnanmi a smrekovcovými lesmi ktoré majú ohromný vplyv na jej klímu. Po oboch stranách horskej tiesňavy sa nachádzajú sanatóriá, rekreačné zariadenia a penzióny. Sanatóriá sa nachádzajú v parkoch v značnej vzdialenosti od hlavných ciest, čo vytvára dobré podmienky na príjemný odpočinok a regeneráciu organizmu. Vďaka špecifickej mikroklíme a zásobám minerálnych vôd sa mesto stalo liečebňou dýchacích ciest, tráviaceho ústrojenstva, močových ciest a tiež ochorení pohybového ústrojenstva.

Historické centrum kúpeľov sa nachádza v okolí námestia nazvaného menom Jozefa Dietla – profesora univerzity v Krakove, ktorý sa zaslúžil o rozvoj poľských kúpeľov. Pri námestí sa nachádza o. i. Muzeum Pieninske, kde sa nachádza stála etnograficko – historická expozícia venovaná kultúre pieninských goralov a miestnym tradíciám. V blízkosti stojí hlavná „pijalnia“ (miestnosť na pitie minerálnych vôd) Magdalena, kde sú prezentované cyklické výstavy maliarstva a rezbárstva miestnych majstrov. V Jaworkach, niekoľko kilometrov od Szczawnice sa nachádza prístavisko pre umelcov „Hudobná ovčiareň“. Organizujú sa tu rockové, jazzové, bluesové a cauntry koncerty známych poľských a zahraničným interpretov. Originálny interiér a neopakovateľná klíma víta každý víkend milovníkov dobrej hudby.

Szczawnica kladie veľký dôraz na rozvoj športu, turistiky a oddychu – ako kolektívneho, tak aj individuálneho. Je dokonalou turistickou základňou schopnou jednorazovo prijať i niekoľko tisíc hosti, ktorým vie zabezpečiť nocľah v rôznom štandarde – od ubytovania v apartmánoch, v budovách sanatórií, penziónoch a hoteloch, po ubytovanie na súkromí, v chatách či stanových táboroch.

Szczawnica podobne ako väčšina osád v oblasti Malopoľska ponúka bohatý výber možností aktívneho využitia voľného času. Hory pokryté lesmi s bohatou faunou a flórou priťahujú milovníkov pešej turistiky. Mnohé turistické trasy vedú na najvyššie štíty Pienin a Gorców a do prírodných rezervácií. Trasy sú prispôsobené fyzickým možnostiam priemerného turistu. Priamo v centre Szczawnice je možnosť využiť sedačkovú lanovku vedúcu na horu Palenica, odkiaľ sa rozprestiera výhľad na úžasnú panorámu Tatier, Pienin a celú Szczawnicu. Turistov preferujúcich rýchlejšie spôsoby spoznávania terénu poteší mnoho cyklistických a konských trás na rôznych stupňoch náročnosti s možnosťou zapožičania horských bicyklov či koní. Milovníci vodných športov si môžu vyskúšať svoje schopnosti po zapožičaní kajaku a skúsiť pokoriť slalomovú dráhu vedúcu pozdĺž trasy splavu Dunajca.

Tí, ktorí si chcú vychutnať pohľad na krajinu z vtáčej perspektívy nájdu svoj raj pri chate „Pod Durbaszkou“, kde sa realizujú kurzy lietania na paraglide.

Pobyt v Szczawnici je tiež dokonalou príležitosťou na spoznanie Pieninského Národného Parku. Neslabnúcou zaslúženou popularitou sa teší i jedna z najväčších atrakcií Pienin – splav na pltiach prielomom Dunajca v úseku 20 km.

Szczawnica je atraktívna taktiež v zimných mesiacoch. Spoločne s prvými náznakmi snehu sa premieňa na centrum zimných športov. Nachádzajú sa tu lyžiarske vleky a zjazdové lyžiarske trate pre začiatočníkov i pokročilých milovníkov bieleho šialenstva. Nechýbajú ani umelo zasnežované trate. Nachádza sa tu mnoho požičovní lyží a snowbordov.

K ešte väčšej atraktivite mesta a rozšírenie turisticko – rekreačnej ponuky pomohlo otvorenie peších, horských a cyklistických hraničných prechodov so Slovenskom, najmä s najbližšou Slovenskou osadou Lesnica. Novovytvorená 6 km dlhá spoznávacia pešia i cyklistická trasa vybudovaná z prostriedkov EÚ sa stala spoločnou turistickou ponukou oboch krajín.

Bohatstvo obrazov horskej krajiny a pôvab architektúry 19. storočia v spojitosti s rôznorodými možnosťami aktívneho odpočinku, priťahujú z roka na rok čoraz viac milovníkov prírody a krásy tunajšieho okolia.

Web:
http://www.szczawnica.pl/pl