Dni mesta Spišská Belá
Počet zobrazení 1K

Dni mesta Spišská Belá

Podujatie Dni mesta Spišská Belá je jednou z dvoch najväčších kultúrno-spoločenských udalostí v našom malebnom meste (spolu so Spišským zemiakarským jarmokom), ktorá každoročne priláka do Spišskej Belej niekoľko tisíc návštevníkov jednak z nášho mesta, ale zároveň aj zo širokého okolia. Tieto mestské oslavy sú v súčasnosti rozdelené do troch dní a spravidla sa konajú každoročne v prvý júnový víkend. Počas týchto troch slávnostných dní si každý obyvateľ Spišskej Belej príde na svoje – podujatie totiž ponúka kultúrny program pre všetky vekové kategórie. Podujatie je jedinečné aj tým, že je zároveň akousi prehliadkou mestských spolkov a združení, ktoré sa aktívne zapájajú do jednotlivých častí programu.

Podujatie štartuje vždy v piatok, kedy sa v priestoroch ZŠ J. M. Petzvala na Moskovskej ulici konajú Mestské firemné športové hry. Tento deň patrí okrem zábavy najmä aktívnemu pohybu. Prihlásené tímy z miestnych a okolitých firiem počas tohto dňa súťažia v rôznych športových disciplínach, najčastejšie je to volejbal, florbal a futbal.

V sobotu sa slávnosť presúva na námestie pred mestským úradom. Sobotňajší doobedňajší program sa otvára tradične príjemnou vôňou gulášu, pretože pozdĺž námestia sa rozložia „kulinárske“ tímy, ktoré súťažia vo varení gulášu o Spišskobeliansky kotlík.  Pódium ako prvé zväčša patrí deťom z materských škôl nášho regiónu, ktoré prezentujú svoj talent v tanci a speve v rámci podujatia s názvom Beliansky škovránok. Po deťoch z materských škôl sa na námestí začína koncentrovať mnoho sily a odvahy! V divácky obľúbenej silovej súťaži hasičov s názvom Železný hasič sa predstavia profesionálni i dobrovoľní hasiči, ktorí zdolávajú priamo pred publikom nejednu ťažkú prekážku! Po tejto silovej súťaži prichádza na rad tradične slovenská hudobná scéna, ktorá ponúka priestor menej známym i populárnym hudobníkom a skupinám, ktoré zabávajú svojimi skladbami publikum do neskorého večera. Ku sobotňajšej večernej zábave neodmysliteľne patrí i večerná diskotéka, ktorá ukončuje sobotňajší program.

V nedeľu podujatie v úvode pokračuje Regionálnymi hasičskými pretekmi dospelých o putovný Pohár primátora mesta. Poobede dostávajú priestor i miestne spišskobelianske hudobné telesá.

Počas víkendového programu je pre návštevníkov Dní mesta pripravených mnoho atrakcií: skákací hrad, vodné kačky, vodné lopty, poníky, či detský kolotoč. Nezabúdame ani na dostatok občerstvenia a na svoje si prídu všetky vaše chuťové poháriky. V stánkoch na námestí sa ponúka zmrzlina, cukrová vata, langoše, pukance, medovníky, zemiakové špirály, kúpeľné oblátky a rôznorodé nápoje.

Výborná zábava, príjemní ľudia, chutné jedlo, mnoho atrakcií a vyšperkovaný program, ktorý zaujme každú vekovú kategóriu… toto všetko je súčasťou tejto akcie určenej nielen pre obyvateľov Spišskej Belej ale aj pre širokú verejnosť, ktorá obľubuje kvalitné strávenie voľného času!

Pozri aj:

Dni mesta 2007

Dni mesta 2008

Dni mesta 2009

Dni mesta 2010

Dni mesta 2011

Dni mesta 2012

Dni mesta 2013

Dni mesta 2014

Dni mesta 2015

Dni mesta 2016

 

Najnovšie články