Z denníka MsP
Počet zobrazení 697

Z denníka mestskej polície – november 2014

11. november

Jesenné upratovanie má niekoľko podôb. Netradičným spôsobom sa svojho satelitu zbavil jeden pán bývajúci v rodinnom dome na Zimnej ulici. Hoci nešlo o odpad v pravom slova zmysle, sú však určené miesta, kde sa je možné zbaviť nepotrebných vecí. V tomto prípade celý priebeh bol zaznamenaný  priemyselnou kamerou a tak zapieranie nemalo zmysel. Touto cestou chcem upozorniť všetkých našich poriadku milovných občanov, aby svoje odpady z rodinných domov uskladňovali na vopred určených miestach a nie na verejnej zeleni. V našom meste však platí aj to, že kto oznámi a usvedčí zriaďovateľa nelegálnej skládky odpadu dostane polovicu z pokuty, ktorá je mu za takýto priestupok udelená.

 

15. november

Na nočný „mejdan“ privolal  policajnú hliadku anonym, sťažujúci sa na diskotéku pri bývalej sýpke v Strážkach. Po príchode na miesto sa zo zaparkovaného auta ozývala hlasitá hudba. Počas krátkej debaty bolo zistené, že trom kamarátom okrem jednej slečny robila spoločnosť aj fľaša pálenky. Jeden z chlapcov na mieste uviedol, že všetci oslavujú 25. narodeniny. Po vzájomnej dohode zúčastnených strán bola táto zábava predčasne ukončená a všetci sa rozišli svojou stranou. Tesne pred odchodom bol vodič zaparkovaného auta upozornený hliadkou, nech nikoho zbytočne nedráždi nočnou jazdou. Keďže preventívne upozornenie hliadky bolo mládencovi očividne „ukradnuté“ došlo opäť k vzájomnému stretu a z obyčajného priestupku sa tak zrazu stal trestný čin. Na miesto boli privolaná hliadka dopravných policajtov a na najbližších 48 hodín putoval Jozef M. z Mierovej ulice do cely predbežného zadržania.

 

25. november

Bežná dopoludňajšia kontrola mestských lesov sa v priebehu niekoľkých minút dokázala naozaj rýchlo zmeniť. Dnešné dopoludnie bola v lese celá rakúska osada. Nikto však nehľadal drevo, ale všetci od včerajšej noci hľadali jedného z osadníkov, ktorý sa nevrátil z lesa domov. Vzhľadom na pokročilú nočnú hodinu a sneženie pokračovali osadníci v pátraní dopoludnia. Toho sa nakoniec podarilo nájsť, ale už mŕtveho.

 

27. november

Skorým ranným adrenalínom sa začala služba jednému nášmu kolegovi. Počas kontroly pri priechode pre chodcov v centre mesta spozoroval neznámu ženu, ako sa zvláštne správa pri bankomate. Po príchode k nej nakoniec zistil, že žena je dezorientovaná a tak ju predviedol na MsP. Tesne pre vstupom do budovy žena nakoniec skolabovala a tak jej poskytol prvú pomoc a privolal vozidlo RZP. Posádka vozidla RZP ženu po ošetrení odviezla na ďalšie vyšetrenia do nemocnice.

Lúpeže, prepadnutia a množstvo ďalších závažných trestných činov si mnohí z nás spájajú hlavne s veľkými mestami. Bohužiaľ je to mylná predstava… Páchatelia trestných činov si totiž vyberajú miesta svojho pôsobenia bez ohľadu nato, či ide o veľkú aglomeráciu alebo malú dedinku. Ich jediným cieľom je profitovať na úkor iných bez ohľadu nato, aké následky svojim obetiam spôsobia. Tak tomu bolo aj v tento štvrtkový večer, kedy sa neznámy lupič rozhodol „zaúradovať“ v našom meste. Jeho obeťami sa stali dve dôchodkyne, ktoré nič netušiac pokojne prechádzali mestom a v priebehu niekoľkých sekúnd sa pre nich večer zmenil na drámu. K prvej krádeži došlo v čase krátko po 17:00 hod. na Mierovej ulici, kedy neznámy mladý muž odzadu vytrhol nič netušiacej panej z ruky kabelku a ušiel s ňou smerom k Hviezdoslavovej ulici. Po 19:00 hod. došlo podľa toho istého scenára k ďalšej krádeži na Hviezdoslavovej ulici, kde prišla staršia pani taktiež o kabelku a páchateľ s lupom ušiel smerom ku garážam MsÚ na Petzvalovej ulici. O prvej krádeži boli príslušníci MsP informovaní od kolegov z OO PZ Spišská Belá, kde bola vec nahlásená. Počas pátrania po páchateľovi mestskí policajti zistili, že dve hodiny po prvej krádeži bola prepadnutá ďalšia žena. Následne sa pomocou kamerového systému MsP, priemyselnej kamery z herne v centre mesta i aktívnemu prístupu našich občanov podarilo páchateľa zadržať a z krádeží usvedčiť. Jednalo sa o Jána H. z osady v Krížovej Vsi, ktorý si zjavne potreboval prilepšiť k dávkam, ktoré dostáva od daňových poplatníkov. V podobných prípadoch často krát nie je poškodeným osobám spôsobená veľká materiálna ujma. Stopa „na duši“ u obetí takýchto prepadov je však trvalá…

 

28. november

Príbeh Rómea a Júlie je pravdepodobne každému známy. Menej známa je však verzia tejto  tragikomédie na „beliansky“ spôsob. Problémy s nešťastnou láskou sa tento večer skončili hádkou medzi dvojicou zaľúbencov. Dievčina po hádke vzala nohy na plecia a chudáka priateľa nechala samého so všetkými starosťami na cyklochodníku v blízkosti Belianskeho rybníka. Nahromadenú agresivitu „zaľúbenca“ si tak odniesli v tomto prípade drevené opory okolo novovysadených stromov. Výbuch zlosti sa však rozplynul hneď po príchode policajnej hliadky na miesto, odkiaľ bol agresor predvedený na oddelenie MsP a celý incident bol vyriešený pokutou a náhradou škody.

 

 

 

Spracoval: kolektív MsP

Najnovšie články