hocico...
Z denníka MsP
Počet zobrazení 357

Z denníka mestskej polície – december 2013

5. december

Malá nepozornosť nezriedka spôsobí veľké nešťastie. Nepozornosť vodiča na križovatke ulíc kpt. Nálepku a Zimnej sa našťastie neskončila tragédiou a „odnieslo si to“ len kovové zábradlie umiestnené na chodníku pri budove bývalej Základnej školy. O čo šlo? Vodič auta idúceho z ulice kpt. Nálepku si nevšimol prichádzajúce vozidlo idúce po hlavnej ceste smerom od centra mesta, nedal mu prednosť a pri vchádzaní na hlavnú cestu ho tak prinútil k prudkej zmene smeru jazdy a nepriamo k „vylepšeniu dizajnu“ uvedeného zábradlia. Na takýchto situáciách sa málokedy nájde pozitívna stránka, nakoľko aj škoda menšieho rozsahu zamrzí, ale treba vyzdvihnúť správanie účastníkov nehody, ktorí sa na mieste dokázali dohodnúť na odstránení dôsledkov havárie i oprave poškodeného zábradlia, čo na Slovensku nebýva pravidlom.

 

19. december

Alkohol je vraj metla ľudstva, no paradoxne akosi nevie povymetať konzumentov týchto „diskusiu podporujúcich tekutín“. A príslušníci MsP tak musia takmer denne riešiť porušovanie zákazu konzumácie alkoholických nápojov na verejne prístupných miestach. Okrem notoricky známych asociálov, ktorí dotvárajú kolorit mesta ide hlavne o tzv. neprispôsobivých občanov z okolitých obcí, u ktorých je často pitie alkoholu a fajčenie neoddeliteľnou súčasťou ich života, neraz už v rannej mladosti. Borovička „prekladaná“ lacným ovocným vínom teda bola bežným štandardom aj u Jána M., Lukáša M. a Miroslava M. z obce Výborná. Problém spočíval v tom, že sa uvedení muži „napájali“, ako inak pri OD Jednota a dvaja z nich dokonca neboli plnoletí. Nakoľko sa k tomu všetkému hrubo správali k policajtom, ktorí ich prišli za porušenie zákona „prejednať“, skončili na oddelení MsP, kde po podaní vysvetlenia skončili s pokutovými blokmi v rukách a neplnoletých mladíkov čaká ako bonus prejednanie za spáchanie správnych deliktov.

 

30. december

Aj deň pred Silvestrom je nutné kontrolovať dodržiavanie verejného poriadku a tak sa stalo, že počas pochôdzky si hliadka všimla, vozidlo stojace na parkovisku vyhradenom pre telesne postihnutých občanov, bez príslušného označenia. Scenár je v takýchto prípadoch jasný, pokiaľ je vodič na mieste, zvyčajne nasleduje napomenutie a výzva, aby vozidlo preparkoval, ak ide o dlhodobé blokovanie vyhradeného parkoviska, nasadí sa tzv. papuča a za stierač sa umiestni predvolanie. Možno sa to zdá, ako šikanovanie zo strany polície, ak je v týchto prípadoch za zlé parkovanie uložená pokuta, ale telesne hendikepovaný človek je na vyhradené parkovisko často odkázaný a pokiaľ ho nájde zablokované, dostáva sa do neriešiteľnej situácie, ktorú si my zdraví nevieme ani predstaviť. Kuriózne na situácii však bolo to, že aj keď sú „papuča“ a lístok za stieračom neprehliadnuteľné, vodička uvedeného vozidla sa pokúsila z miesta odísť, čím samozrejme zablokovala tak svoje vozidlo, ako aj samotné blokovacie zariadenie. Policajti sa tak na chvíľu museli zmeniť na mechanikov a papuču uvoľniť spod blatníka. Našťastie sa to podarilo bez poškodenia vozidla a tak bola uložená pokuta tým menším zlom. Vodička bola navyše o skúsenosť bohatšia a už vie, že nie každé nadskočenie auta znamená prejazd cez obrubník… A určite si pred jazdou bude na vozidle kontrolovať aspoň základné veci.

 

V závere roka sa bohužiaľ v našom meste neriešili len „bežné priestupky“, ale aj závažné incidenty, ktoré naozaj presiahli všetky medze. Jednalo sa napríklad o výtržnosti v baroch, kde došlo k poškodzovaniu majetku, či vážnemu ublíženiu na zdraví. Dokopať niekoho na zemi a potom hodiť do bezvládneho človeka ešte kameň, či ohrozovať návštevníkov a obsluhu podnikov v meste a rozbíjať ich zariadenie jednoducho nie je normálne. Zvlášť, keď sa uvedeného konania dopúšťajú tí istí páchatelia, za podobných okolností. Bol za vyčíňaním len alkohol, alebo čosi viac? Kompetentní by sa asi mali nad vecou zamyslieť, kým nám niečo neprerastie cez hlavu.

 

Spracoval: kolektív príslušníkov MsP

Najnovšie články