Aktuality
Počet zobrazení 851

Základné školy majú nové odborné učebne

Kvalitné vzdelávanie detí považujeme za jednu z našich najväčších priorít, preto sa snažíme žiakom  i učiteľom vytvárať vhodnejšie podmienky pre vzdelávanie. Mesto Spišská Belá podalo v rámci v rámci výzvy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR určenej na budovanie a zlepšenie technického vybavenia jazykových učební, školských knižníc, odborných učební rôzneho druhu v základných školách dva projekty na získanie finančných prostriedkov z fondov EÚ v rámci operačného programu IROP 2014-2020, a to projekt: „Zriadenie odborných učební pre žiakov ZŠ M.R. Štefánika v Spišskej Belej“ a projekt: „Zriadenie odborných učební pre žiakov ZŠ J.M. Petzvala v Spišskej Belej“. Projekty boli vypracované v spolupráci so školami s ohľadom na ich špecifické potreby a požiadavky. Oba podané projekty boli úspešne schválené a napriek dlhšiemu schvaľovaciemu procesu sa už môžu naše základné školy tešiť z ich výsledkov.

Hlavným cieľom projektov bolo skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu v školách, zlepšenie kľúčových kompetencií,  prírodovedných, polytechnických, jazykových zručností žiakov a žiačok základných škôl. Zriadenie a modernizácia učební umožňuje žiakom a žiačkam špecializovať sa z hľadiska budúceho výberu povolania a tým prispieva k ich uplatniteľnosti na trhu práce.

V Základnej škole M.R. Štefánika sa nám podarilo zriadiť, vybaviť nábytkom a didaktickými pomôckami  polytechnickú učebňu, biologicko-chemickú učebňu, fyzikálnu učebňu a učebňu IKT. Celkové náklady na projekt sú vo výške 171 233,00 eur.

V Základnej škole J.M. Petzvala sa nám podarilo zriadiť, vybaviť nábytkom a didaktickými pomôckami  polytechnickú učebňu, biologicko-chemickú učebňu, jazykovú učebňu, učebňu IKT a zmodernizovať školskú knižnicu. Celkové náklady na projekt sú vo výške 163 383,00 eur.

Do učební boli zakúpené napríklad interaktívne projektory, počítače, moderné softwéry, notebooky, multifunkčné tlačiarne, 3D tlačiarne, roboty, interiérové vybavenie, pracoviská žiakov na obrábanie kovov a dreva, pracoviská na vŕtanie, pílenie a brúsenie, laboratórne pracoviská a množstvo didaktických pomôcok podľa typu učební.

Spolufinancovanie zo strany mesta je vo výške 5% celkových oprávnených výdavkov jednotlivých  projektov, 85% bude hradených z poskytnutého nenávratného finančného príspevku z EFRR a 10 % zo štátneho rozpočtu.

Tieto projekty sa realizujú vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Integrovaný regionálny operačný program.

Najnovšie články