AktualityAktuality mladí v meste
Počet zobrazení 1K

Druhý ročník jarnej kamarátskej opekačky je úspešne za nami

Uplynulé sobotné popoludnie sa v priestore denného centra v Strážkach opäť nieslo v duchu  priateľskej atmosféry, chutného jedla a spoločne strávených chvíľ. Taký bol druhý ročník už tradičnej jarnej kamarátskej opekačky.

Neodradili nás ani nepriaznivé predpovede počasia

Nápad spojiť chutné jedlo z ohňa, príjemné prostredie, program pre deti a zároveň charitatívny účel vznikol v marci 2022 v hlave Ľuba Šmindáka alias šefkuchára z lesa. Vtedy sa nám za pomoci množstva dobrých ľudí podarilo s príchodom prvých jarných dní tento nápad zrealizovať a uskutočniť nultý ročník tohto podujatia. Táto aktivita sa tešila mimoriadnemu úspechu, a tak sa nám tento rok podarilo pre vás pripraviť už jej druhý oficiálny ročník.

Predpovede počasia na uplynulý víkend síce nehlásili vysoké teploty, no ani to nás neodradilo. A neodradilo ani vás. S víziou zohriatia sa pri ohni sme sa s vami mohli stretnúť, porozprávať, opiecť si špekáčik či niečo nové vyskúsať alebo sa dozvedieť. Čomu sa veľmi tešíme. 

Cieľ podujatia bol jasný

Zámerom kamarátskej opekačky bolo po dlhej zime znova spojiť komunitu v našom meste, spoločne sa stretnúť a užiť si síce chladný, no aj tak krásny jarný deň. Na svoje si prišli deti, mladí, rodičia i seniori.

Príprava opekačky znova spojila viac než 10 organizácii z nášho mesta

Nápad zostal rovnaký a aj motivovaní partneri a sponzori, ktorí sa podieľali na prípravách. Rozložili sme sily a každý priniesol niečo svoje. Do organizácie podujatia bolo zapojených 10 organizácií rôzneho typu a finančne ho podporili 10 rôzni sponzori. Vyzdvihnúť by sme chceli DOBROVOĽNÍCKY vklad všetkých spoluorganizátorov, ktorí príprave a realizácii tohto podujatia venovali svoj voľný čas bez nároku na akúkoľvek odmenu. Viac než 50 dobrovoľníkov priložilo ruku k dielu a spoločne naplánovalo a pripravilo toho krásne popoludnie. 

Chutného jedla bolo dostatok

Ľubo a jeho ,,lesní duchovia,,  spoločne prebrali kontrolu nad opekaním špekáčikov na ohniskách, ktoré pre účely opekačky vyrobil a daroval pán Fero Vilga z Kovo výroby Fero a taktiež pripravili chutnú kapustnicu pre dobrovoľníkov. O sladké chuťovky a kávičku sa postarala skvelá, vysoko motivovaná a šikovná skupina senioriek z Jednoty dôchodcov Slovenska – Spišská Belá pod vedením pani Aničky Strakovej. Spoločne sa postarali o mlsné jazýčky a napiekli palacinky a lievance s jahodami a domácou šľahačkou. Návštevníci mali možnosť si taktiež zakúpiť popcorn či cukrovú vatu. 

Sprievodné aktivity pre rôzne vekové kategórie nesmeli chýbať 

Dobrovoľníci z Face Clubu, Pôjdu a občianskeho združenia Expression o.z. a v spolupráci so zamestnancom mesta zabezpečili outdoorový športový program pre deti. Deti si mali možnosť vyskúšať niekoľko netradičných, ale aj tradičných športov od mega binga, cez mega kopačky, sumo obleky, nafukovacie koníky či mega jenga vežu. V priestoroch denného centra boli pripravené kreatívne dielne, ktoré pripravilo občianske združenie Kráčame spolu.

Nesmela chýbať ukážka hasičskej techniky, ktorú zabezpečili hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru zo Spišskej Belej. Deti si mali možnosť vyskúšať striekanie z hadice, sadnúť si do hasičského auta či vidieť prácu psovoda Dominika so sučkou Molly. Cenné rady a informácie týkajúce sa záchrany života, ochrany zdravia a majetku návštevníkom rozdával predseda DHZ Spišská Belá Maroš Vaverčák. 

Mimoriadnej obľube sa tešili strelecké stanovištia. Rady zvedavých detí sa tvorili pri streľbe zo vzduchoviek či naozajstných lukov. O čom svedčí aj množstvo vystrieľaných brokov –  viac než 1 000 kusov už v strede podujatia a desiatky nových vyškolených Robin Hoodov. O tieto strelecké zážitky sa postaral strelecký klub Strážky (streľba zo vzduchovky) pod vedením Kamila Podolského a lukostrelci zo Spišskej Belej pod vedením Peťa Chamilla a Dávida Kučmu.  

A nakoniec Matúš Andráš a Lukáš Lisý celé podujatie zdokumentovali na svoje fotoaparáty, čím urobili toto podujatie nezabudnuteľným.

Slávnostne sme otvorili komunitné ohnisko

Veľkou vecou, ktorá sa nám počas tohtoročnej opekačky podarila bolo otvorenie komunitného ohniska s lavičkami, ktoré sa nachádza v blízkosti denného centra v Strážkach a bude slúžiť všetkých, ktorí si budú chcieť spríjemniť čas vonku. Toto ohnisko sme zaobstarali vďaka vašim dobrovoľným príspevkom z minuloročnej opekačky, kde sa nám podarilo vyzbierať takmer 1 000 eur. Zázemie pre toto ohnisko a lavičky sponzorsky pripravila miestna firma Bapas, za čo veľmi pekne ďakujeme. Veríme, že toto miesto bude slúžiť ďalším menším kamarátskym či susedským opekačkám. 

A aké sú štatistiky?

Vás všetkých, ktorí ste prišli bolo síce o čosi menej ako minulý rok, ale to vôbec nevadí. Ale čo vieme naisto je, že sme rozdali okolo 100 kusov špekáčikov, 200 ks palaciniek, kotlík kapustnice a desiatky litrov kávy.

Čo je však dôležitejšie, spoločne sa nám podarilo po odrátaní vstupných nákladov vyzbierať bezmála 400 eur, ktoré použijeme na verejnoprospešný účel – vybudujeme v blízkosti ohniska fontánku na pitnú vodu. 

Všetkým patrí veľká vďaka

Ďakujeme vám všetkým. Všetkým, čo ste prišli s nami stráviť studený, no aj tak krásny jarný deň a podporili toto podujatie. Veríme, že ste si ho spolu s nami poriadne užili. Ďakujeme za vaše finančné príspevky. Verte, s výťažkom naložíme tak, aby bol dostupný všetkým bez rozdielu.

Ďakujeme všetkým spoluorganizátorom a ich dobrovoľníkom, bez vášho nasadenia by to nešlo. Vážime si vašu ochotu venovať svoje voľné chvíle nezištne ostatným. 

Veľké ďakujeme patrí sponzorom, ktorí finančne podporili toto podujatie a vďaka ktorým sme si mohli pochutnať na skvelom jedle. Ďakujeme mestu Spišská Belá za poskytnutie priestorov denného centra v Strážkach a materiálno technickú podporu. Ďakujeme podnikom, firmám a jednotlivcom: Kovo výroba Fero, Bapas Spišská Belá, Palenčáreň, Gabricars autodiely, Lesy mesta Spišská Belá, Marko Tatry, Soleoptik, Vladimírovi Kovalčíkovi a Ing. Jánovi Svocákovi, PhD.  za finančné a materiálne dary. Vážime si vašu štedrosť. 

Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie stretnutia s vami!

Tags: jarná kamarátska opekačka
Najnovšie články