Vladimír Fudaly sa narodil 7. Júla 1951 v Spišskej Belej. Základnú školu ukončil v 1966 v Spišskej Belej a následne sa vyučil za strojného zámočníka v Kežmarku. V štúdiu pokračoval na strojníckej priemyslovke v Poprade. Krátky čas pracoval v bývalej tabakovej továrni v Spišskej Belej a od roku 1977 nepretržite až do minulého roka v plynárenskom priemysle v Spišskej Belej.
Vladimír Fudaly popri svojej práci a rodine sa celý doterajší život venoval najmä jaskyniarstvu a Jaskyniarskej skupine Spišská Belá. Bol pri obnovení činnosti tejto skupiny a od roku 1967 sa tejto činnosti aktívne venuje ako jej člen a od roku 1976 ako tajomník skupiny. Ako spoluobjaviteľ jaskyne HLINY v roku 1970 a jaskyne PONOR II v roku 1971 významným spôsobom prispel k aktivizácii členov jaskyniarskej skupiny. Lokalizáciou priepasti TRISTARSKA v roku 1977, ako aj prieskumami a dokumentáciou jaskyne JAVORINKA Vladimír Fudaly prispieval k rozvoju jaskyniarstva a k propagácii jaskyniarskej skupiny. Zvlášť jeho technické riešenia uzáverov jaskyň Axamitka, Javorinka, Tristarska mali svoj ohlas v jaskyniarskej verejnosti. Jeho technické riešenia hrádzi na meranie hladiny vody významne prispeli pri ďalších prieskumoch tejto významnej jaskyne, ktorú aj vybavil technickými pomôckami (rebríky, istenia a pod, aby bola jaskyňa schodnejšia a bezpečnejšia pri praktickom prieskume.
Ako tajomník skupiny sa podieľal na výstavách usporiadaných k výročiam objavenia jaskýň, výročiam jaskyniarskej skupiny i mesta. Podieľal sa aj na obnovení koncertov dychovej hudby v Belianskej jaskyni, neskôr koncertov varhanovej hudby alebo reprodukovanej hudby.
Vladimír Fudaly od roku 2001 pôsobí ako predseda jaskyniarskej skupiny Spišská Belá a pod jeho vedením jaskyniarska skupina za posledné roky veľmi aktívne pôsobila v poznávaní tatranského podzemného priestoru a tak významne prezentovala jaskyniarstvo v našom regióne i na Slovensku.
Všetky svoje doterajšie skúsenosti a poznatky prezentoval článkami v jaskyniarskych periodikách, referátmi na speleofórach a hlavne prednáškami pre školskú mládež, ale aj ostatnú širokú verejnosť, čím sa stále významne podieľa na výbornej propagácii jaskyniarskej skupiny i samotného mesta Spišská Belá.