V zmysle ustanovenia § 18f ods. 1 písm. d), zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov som dňa 8. 10. 2026 predložila mestskému zastupiteľstvu na jeho zasadnutí správu o výsledku kontroly:
Správa o výsledku finančnej kontroly – 2026/7898 podľa § 22 ods. 4 zákona č. 357/2015 Z. z. o finančnej kontrole a audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Cieľ finančnej kontroly: preveriť dodržiavanie platných právnych predpisov a vnútorných predpisov týkajúcich sa tvorby a používania sociálneho fondu rezervného fondu mesta za rok 2025.
Výsledok kontroly:
Tvorba a použitie sociálneho fondu
Sociálny fond vedie mesto v zmysle § 6 ods. 1 písm. b) zákona č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov na osobitnom účte v ČSOB, číslo účtu: 4014469262.
Do sociálneho fondu sa prispieva v zmysle Kolektívnej zmluvy článku 31 povinným prídelom vo výške 1 % a ďalším prídelom vo výške 0,50 % zo súhrnu hrubých platov zamestnancov, zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok.
Podľa § 6 ods. 2 zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v zn. n. p. sa fond tvorí najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu; za mesiac december môže zamestnávateľ tvoriť fond z predpokladanej výšky miezd alebo platov a previesť finančné prostriedky na účet fondu do 31. decembra. Ak zamestnávateľ vypláca mzdu alebo plat vo viacerých výplatných termínoch, za deň výplaty sa na účely tohto zákona považuje posledný dohodnutý deň výplaty mzdy alebo platu za uplynulý kalendárny mesiac. Prevod finančných prostriedkov sa uskutoční do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy alebo platu, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca.
Prídely do sociálneho fondu v roku 2025:
| Mesiac | Mesačný prídel, skutočná
tvorba v eurách |
| Január | 1 210,48 |
| Február | 1 203,39 |
| Marec | 1 214,75 |
| Apríl | 1 280,74 |
| Máj | 2 073,40 |
| Jún | 1 224,40 |
| Júl | 1 146,24 |
| August | 1 022,74 |
| September | 1 169,01 |
| Október | 1 125,40 |
| November | 1 624,04 |
| December | 1 085,09 |
| Spolu | 15 379,65 |
Počiatočný stav SF k 1.1.2025……………………………….. 3 190,10 eur
Príjem …………………………………………………………………….. 15 379,65 eur
Čerpanie ……………………………………………………………….. 16 291,55 eur z toho:
- stravné (ZOS podľa KZ)…………………………………….. 1 183,20 eur
- finančný príspevok na stravovanie…………………. 12 368,35 eur
- jubileá …………………………………………………………………… 200,00 eur
- ozdravný deň …………………………………………………….. 2 470,00 eur
- ostatné (sociálna výpomoc podľa KZ) …………………….. 70,00 eur
Konečný stav sociálneho fondu k 31.12.2025………… 2 278,20 eur
Stav na účte k 31. 12. 2025 …………………………… 2 837,81 eur
Prevody na účte v roku 2026 súvisiace s r. 2025:
Tvorba fondu za december ………………………………. + 1 085,09 eur
Čerpanie – stravné ………………………………………….. – 94,40 eur
fin. príspevok na strav. 12/25………………………….. – 919,70 eur
ozdravný deň…………………………………………………….. – 2 470,00 eur
Zostatok na účte po prevodoch r. 2026 ……………… 2 278,20 eur
Záver
Pri kontrole neboli zistené nedostatky, porušenia platnej legislatívy, ani iné rozdiely. Sociálny fond sa tvorí aj používa v zmysle platných právnych predpisov a platnej kolektívnej zmluvy.
Tvorba a použitie rezervného fondu:
Rezervný fond vedie mesto na osobitnom účte v ČSOB, číslo účtu: 4021627388.
Mesto bolo v roku 2025 oprávnené použiť prostriedky rezervného fondu aj na bežné výdavky na základe § 21k zákona č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v zn. n. p.: „ Ustanovenia § 10 ods. 7 a 9 vo vzťahu k použitiu prostriedkov rezervného fondu na úhradu bežných výdavkov a ustanovenie § 17 ods. 2 obec a vyšší územný celok nie sú povinné uplatňovať do 31. decembra 2025, v tomto období obec a vyšší územný celok nie sú povinné uplatňovať vo vzťahu k použitiu prostriedkov rezervného fondu a zabezpečeniu vyrovnanosti bežného rozpočtu ani ustanovenia § 12 ods. 3 a § 14. ods. 3. To neplatí vo vzťahu k zostaveniu rozpočtu na roky 2026 až 2028.“
Prehľad stavu, tvorby a čerpania rezervného fondu uvádzaná v eurách (€):
| Dátum | Názov | Typ | Účel | Suma | Skutočné
čerpanie |
Zostatok |
| 1.1.2025 | Počiatočný stav | PS | Nevyčerpané prostriedky minulých období | 182103,90 | 182103,90 | 182103,90 |
| 13.3.2025 | Uznesenie č. 30/2025 –
RO MsZ č. 1/2025 |
BV | Bežné výdavky – likvidácia
požiaru na skládke |
-15000,00 | -13733,55 | 168370,35 |
| 10.4.2025 | Uznesenie č. 54/2025
– RO MsZ č. 2/2025 |
BV | Bežné výdavky – propagácia
a riadenie COT 4 |
-7200,00 | -7156,76 | 161213,59 |
| 10.4.2025 | Uznesenie č. 54/2025 – RO MsZ č. 2/2025 | KV | Kapitálové výdavky –
cyklochodník Továrenská ul. |
-14650,00 | – | 161213,59 |
| 10.4.2025 | Uznesenie č. 54/2025 RO MsZ č. 2/2025 | KV | Kapitálové výdavky –
Príjazdové mostíky Továr. ul. |
-20000,00 | – | 161213,59 |
| 10.4.2025 | Uznesenie č. 57/2025 | KV | Použitie prostriedkov do času vyrovnania z úveru EF mod. VO | -116709,78 | – | 161213,59 |
|
15.5.2025 |
Uznesenie č. 73/2025 Záverečný účet za rok 2024 |
P |
Záverečný účet za rok 2024 |
+190301,13 |
190301,13 |
351514,72 |
| 15.5.2025 | Uznesenie č. 74/2025 -RO MsZ č. 3/2025 | KV | PD MŠ Belianske kúpele | -50000,00 | – | 351514,72 |
| 15.5.2025 | Uznesenie č. 74/2025 -RO MsZ č. 3/2025 | KV | Rekonštrukcia kotolne ŠJ MRŠ | -40520,00 | – | 351514,72 |
| 15.5.2025 | Uznesenie č. 74/2025 -RO MsZ č. 3/2025 | KV | Detské ihrisko ul. Zimná | -800,00 | -787,50 | 350727,22 |
| 26.6.2025 | Uznesenie č. 101/2025 -RO MsZ č. 4/2025 | KV | Karanténna stanica | -4000,00 | -3969,67 | 346757,55 |
| 26.6.2025 | Uznesenie č. 101/2025 – RO MsZ č. 4/2025 | KV | Zmena financovania (z úveru):
– Príjazd. mostíky Továr. ul. – PD MŠ Bel. kúpele – Rekonštr. kotolne ŠJ MRŠ |
+20 000,00
+50 000,00
+40 520,00 |
|
346757,55 |
| 26.6.2025 | Uznesenie č. 101/2025 -RO MsZ č. 4/2025 | KV | Vybavenie ŠJ MRŠ | -20100,00 | – | 346757,55 |
| 26.6.2025 | Uznesenie č. 101/2025 -RO MsZ č. 4/2025 | KV | Štúdia Terminál Tatr. Kotlina | -20000,00 | – | 346757,55 |
| 26.6.2025 | Uznesenie č. 101/2025 –
RO MsZ č. 4/2025 |
KV | PD Vodozádržné opatrenia pri fare | -3000,00 | -1300,00 | 345457,55 |
| 26.6.2025 | Uznesenie č. 101/2025 –
RO MsZ č. 4/2025 |
KV | PD Vodozádržné opatrenia ul. Osloboditeľov | -7480,00 | -7000,00 | 338457,55 |
| 26.6.2025 | Uznesenie č. 101/2025 –
RO MsZ č. 4/2025 |
KV | Obstaranie budovy Hviezdoslavova ul. | -35000,00 | – | 338457,55 |
| 26.6.2025 | Uznesenie č. 101/2025 –
RO MsZ č. 4/2025 |
BV | Osobné výdavky CVČ
(dohody a odvody) |
-30083,00 | – 22900,93 | 315556,62 |
| 26.6.2025 | Uznesenie č. 101/2025 –
RO MsZ č. 4/2025 |
BV | Interiérové vybavenie MsÚ | -10000,00 | -9458,29 | 306098,33 |
| 26.6.2025 | Uznesenie č. 101/2025 –
RO MsZ č. 4/2025 |
BV | Mzdy a odvody ŠKD ZŠ MRŠ | -4194,00 | – | 306098,33 |
| 26.6.2025 | Uznesenie č. 101/2025 –
RO MsZ č. 4/2025 |
BV | Mzdy a odvody ZUŠ | -2076,00 | – | 306098,33 |
| 14.8.2025 | Uznesenie č. 135/2025 –
RO MsZ č. 5/2025 |
KV | Poplatky a inžiniering ČOV Plesnivec | -10000,00 | – | 306098,33 |
| 14.8.2025 | Uznesenie č. 135/2025 –
RO MsZ č. 5/2025 |
KV | El. prípojka WC a žumpa – pri rybníku | -1000,00 | – | 306098,33 |
| 14.8.2025 | Uznesenie č. 135/2025 –
RO MsZ č. 5/2025 |
KV | Stavebný dozor cyklinfraštrukt. Továrenská | -5000,00 | -4182,00 | 301916,33 |
| 14.8.2025 | Uznesenie č. 135/2025 –
RO MsZ č. 5/2025 |
BV | Externý manažment projektu „Rozšírenie ZŠ MRŠ | -15000,00
|
-8329,00 | 293587,33 |
| 18.9.2025 | Uznesenie č. 152/2025 –
RO MsZ č. 6/2025 |
KV | Zmena – vybavenie ŠJ ZŠ MRŠ nebude v roku 2025 | +20100,00 | 293587,33 | |
| 18.9.2025 | Uznesenie č. 152/2025 –
RO MsZ č. 6/2025 |
KV | Projektová dokumentácia –
ŠJ ZŠ MRŠ |
-20100,00 | -3500,00 | 290087,33 |
| 6.11.2025 | Uznesenie č. 166/2025 –
RO MsZ č. 7/2025 |
KV | Štúdia – Terminál Tatranská Kotlina | +5000,00 | 290087,33 | |
| 6.11.2025 | Uznesenie č. 166/2025 –
RO MsZ č. 7/2025 |
KV | Rekonštrukcia budovy MsÚ – bocianie hniezdo | -2000,00 | -1907,50 | 288179,83 |
| 6.11.2025 | Uznesenie č. 166/2025 –
RO MsZ č. 7/2025 |
KV | Poplatky a inžiniering k PD ČOV Plesnivec | -1500,00 | – | 288179,83 |
| 6.11.2025 | Uznesenie č. 166/2025 –
RO MsZ č. 7/2025 |
KV | Poplatky a inžiniering k PD Vodná elektráreň Plesnivec | -1500,00 | – | 288179,83 |
| 11.12.2025 | Uznesenie č. 196/2025 –
RO MsZ č. 8/2025 |
KV | Zmena:
-Obstaranie budovy Hviezodsl.ul. -Cyklochodník Továrenská |
+ 35000,00 +14650,00 |
288179,83 |
|
| 11. 12.2025
|
Uznesenie č. 196/2025 RO MsZ 8/2025 +
Uznesenie č. 135/2025 – RO MsZ č. 5/2025 |
KV
BV |
Modernizácia umelého trávnika
ul. Moskovská, ochranné siete |
– 31467,00 |
– 31466,67 |
256713,16 |
| 11.12.2025 | Uznesenie č. 196/2025 –
RO MsZ č. 8/2025 |
KV | Rekonštrukcia verejného
osvetlenia |
-179158,00 | -178356,58 | 78356,58 |
| 31.12.2025 | Konečný stav | KS | Nevyčerpané prostriedky | 78356,58 | 78356,58 |
Záver
Pri kontrole neboli zistené nedostatky ani rozdiely. Rezervný fond sa tvorí aj používa v zmysle platných právnych predpisov a na základe prijatých uznesení mestského zastupiteľstva.
