Žiaci z Vysokého Mýta na výmennom pobyte v Spišskej Belej

Uplynulý týždeň, od 10. – 13. októbra 2017, sme v Spišskej Belej privítali žiakov a pedagógov Základnej školy Jiráskova a Základnej školy Javornícka vo Vysokom Mýte, ktorí prijali pozvanie našich belianskych základných škôl na recipročnú návštevu (Pozri aj: Žiaci belianskych škôl si zasúťažili na Školympiáde vo Vysokom Mýte). Delegáciu z nášho partnerského mesta privítali hneď pri príchode riaditeľky belianskych základných škôl Mgr. Anna Rothová a Mgr. Elena Stachová, ktoré žiakom predstavili naše školy a ich priestory a zároveň sprevádzali žiakov počas oficiálnych aktivít v dňoch ich pobytu u nás.

Dohromady 38 žiakov z Vysokého Mýta bolo bezprostredne po príchode ubytovaných v rodinách žiakov zo ZŠ J. M. Petzvala a ZŠ M. R. Štefánika, ktoré sa o nich počas celého pobytu príkladne starali – ubytovali ich, stravovali, oboznamovali ich so svojimi zvykmi, venovali im svoj voľný čas a to všetko na svoje náklady.
Na našich vzácnych hostí z nášho partnerského mesta čakal počas ich trojdňového pobytu bohatý program – žiaci ZŠ M. R. Štefánika vystúpili so svojim folklórnym súborom a predviedli sa aj s divadielkom o statočných zvieratkách, žiaci ZŠ J. M. Petzvala si pre svojich českých spolužiakov pripravili zaujímavé aktivity v podobe vytvorenia stromov priateľstva pomocou odtlačkov rúk, či vytvorenia erbu mesta Spišská Belá z vrchnákov PET fliaš. Mimo Spišskej Belej spolu obdivovali krásy Belianskej jaskyne, či navštívili aj Chodník korunami stromov v Bachledovej doline. Nezabudnuteľným zážitkom bol podľa ich slov aj výlet na Štrbské Pleso. Pestrý program pripravili svojim českým kamarátom aj rodiny, v ktorých boli ubytovaní – výlety do ZOO, do Trickandie v Starom Smokovci, motokáry, bobovú dráhu, Aquacity a nechýbali spoločné nákupy, či dokonca palacinková párty.
Kladne hodnotí výmenný pobyt a Mgr. Silvia Belončáková, zástupkyňa riaditeľky ZŠ M. R. Štefánika: “S učiteľmi sme strávili príjemné chvíle rozprávaním o podmienkach škôl a fungovaní školstva u nás a v Čechách a páčili sa im vyučovacie hodiny, ktorých sa zúčastnili so svojimi žiakmi. Pri lúčení bolo jasné, že nielen deti si vytvorili pevné priateľstvá a že sa všetci vždy budú radi vracať do Spišskej Belej.” Aj na ZŠ J. M. Petzvala spomínajú na výmenný pobyt veľmi pozitívne: “Keď prišiel v piatok v ranných hodinách čas lúčenia, v oku mnohých žiakov sa zjavila slzička, ktorá dokazovala, že žiaci spoločne prežili mnoho pekných a nezabudnuteľných chvíľ. Ako peknú spomienku na tieto dni a symbol priateľstva si žiaci zo ZŠ Javornícka odniesli do školy vytvorený strom priateľstva, ktorý im bude pripomínať chvíle strávené v Spišskej Belej. Úprimne ďakujeme všetkým, ktorí pomohli pri organizovaní jednotlivých aktivít programu,” spomína zástupca riaditeľky ZŠ J. M. Petzvala RNDr. Emil Valek, PhD.

Tešíme sa, že táto načatá spolupráca aktívne pokračuje a prináša osoh deťom z oboch partnerských miest.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X