Valentínska kvapka krvi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pri príležitosti sviatku zaľúbených Mesto Spišská Belá v spolupráci s popradskou pobočkou Národnej transfúznej stanice (NTS)  SR pravidelne  organizuje Valentínsku kvapku krvi. Veľmi sa tešíme, že táto akcia sa v posledných ročníkoch stretáva s veľkou obľubou u darcov a návštevnosťou, a to nielen medzi obyvateľmi Spišskej Belej, ale aj z blízkeho okolia.  V nedeľu 17. februára 2019 sa rozhodlo  33 dobrovoľných darcov krvi (16 žien a 17 mužov)  prísť podporiť dobrú vec.  V priestoroch mestského úradu od 9.00 do 12.00 hodiny darovalo krv aj 6 prvodarcov. Valentínska kvapka krvi sa tentoraz realizovala pod heslom Láska má veľa podôb. Darovať niekomu neznámemu kus seba – vzácnu tekutinu, ktorá nemá nijakú syntetickú náhradu, je totiž prejavom tej najväčšej lásky – lásky, ktorá daruje šancu žiť. Kampaň Slovenského červeného kríža  v rámci  darcovstva krvi počas Valentínskej kvapky krvi potrvá ešte do štvrtka 21.2.2019.  To však neznamená, že darovať krv sa nemôžete rozhodnúť aj inokedy. Vaša krv môže zachrániť život každý deň, lebo jej potreba je veľká. Približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv.

Darovanie krvi je skutočným darom života, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný (aj pre samotného darcu) a bezpečný i jednoduchý humánny krok.  Pre darcu má darovanie krvi pozitívny  účinok v tom, že  darovanie krvi prispieva aj k regenerácii jeho vlastného organizmu a má pre jeho telo stimulujúci účinok. Organizmus je lepšie pripravený na mimoriadne situácie spojené so stratou krvi, rýchlejšie sa tvoria nové, čerstvé krvinky, darcovi sa vyrovnáva krvný tlak, zlepšuje sa imunita, skvalitňuje sa stav pokožky.

Interval darovania je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace. Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 – 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Darovať krv môžete na najbližšej pobočke  NTS SR v Poprade každý pracovný deň od  6.00 do 14.00, v  utorky až do 17.00.

Ak chcete prísť darovať krv prvý-krát, alebo  váš interval darovania vychádza na jún, už teraz vás srdečne pozývame  na Primátorskú kvapku krvi, ktorá sa bude konať vo štvrtok 13. júna 2019 na Mestskom úrade v Spišskej Belej.

Všetkým doterajším i budúcim darcom krvi ĎAKUJEME !!!

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X