V podhorí – priaznivé snehové podmienky, na horách pozor na zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Školopovinným deťom v základných a stredných školách na východe Slovenska – v Prešovskom i Košickom kraji – sa víkendom začínajú jarné prázdniny. Potrvajú do nedele 24. februára a školy sa na vyučovanie po prázdninovom oddychu opäť otvoria v pondelok 25. februára. Mnohé rodiny z nášho okolia tak vyrazia za  dovolenkovými aktivitami, na ktoré majú plných deväť dní.

Na lyžiarskych svahoch v okolí Spišskej Belej všetky strediská uvádzajú veľmi dobré podmienky na lyžovanie. V našom podhorskom prostredí je vysoko pravdepodobné, že lákadlom budú aj lyžiarske terény vo Vysokých Tatrách alebo pešie či skialpové  prechádzky na dostupné a otvorené chaty. Snehové podmienky sú stále dobré, upozorňujeme však na pretrvávajúce zvýšené lavínové nebezpečenstvo Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách. Na stabilizovaný tvrdý až ľadový podklad pribudlo počas posledných dní do 25 centimetrov nového snehu.  Podľa informácií, ktoré TASR poskytol Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby, sneh je však veľmi nerovnomerne rozložený a nafúkaný na záveterných stranách pohorí, v žľaboch a muldách. Pretrvávajú nízke teploty, preto sa nový sneh s ľadovým podkladom nemohli dobre previazať. Nebezpečenstvo je teda koncentrované tam, kde je nafúkané väčšie množstvo nového snehu. Igor Žiak pre TASR ďalej dodal, že nebezpečná situácia pretrváva aj na severných svahoch, vo vysokých polohách, kde sa miestami v snehovej pokrývke nachádzajú kritické vrstvy hranatozrnného snehu. Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Väčšie lavíny sa podľa I. Žiaka dajú očakávať hlavne v Západných a Vysokých Tatrách.
Momentálne na horách pretrváva oteplenie, teploty boli v piatok ráno v  rozpätí od mínus osem do nula stupňov Celzia. Fúkal slabý vietor premenlivých smerov.

Pred začiatkom výstupov do hôr platí zásada, že okrem sledovania aktuálneho počasia vo vysokých polohách treba sledovať aj jeho vývoj počas celého dňa, overiť si stupeň lavínového nebezpečenstva, informovať sa o výstrahách HZS na konkrétny deň a v (dostatočne nabitom, prípadne so záložným zdrojom) mobile mať uložené číslo na Horskú záchrannú službu 18 300.

Nuž a samozrejme, netreba podceniť ani primerané oblečenie, stravu a pitný režim.

Počas prírodných prázdninových voľnočasových  aktivít všetkým priaznivcom aktívneho pobytu na čerstvom horskom vzduchu prajeme veľa príjemných zážitkov.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X