V Kežmarku bolo výjazdové zasadnutie vlády SR – Spišská Belá dostane 155 tis. EUR

Dňa 23. októbra zasadala vláda SR v  Kežmarku. Hlavným dôvodom bolo hodnotenie plnenia akčného plánu najmenej rozvinutého okresu Kežmarok, ktorá bol prijatý 10.2.2016. Nezamestnanosť v okrese Kežmarok k 30. 9. 2018 dosiahla 14,81 percenta, čo je zásadný pokles oproti  roku 2016 , kedy bola na úrovni 24 %. Stále ide o druhú najvyššiu nezamestnanosť na Slovensku.

„Akčný plán hovoril, že by v tomto okrese malo vzniknúť dvetisíc pracovných miest. S radosťou môžem konštatovať, že z materiálov vyplýva, že už k 30. septembru 2019 bolo týchto miest vytvorených 2027. Pôvodné oficiálne plánované číslo sa tým podarilo naplniť,“ povedal premiér Peter Pellegrini. Dobre ide podľa jeho slov aj čerpanie štrukturálnych fondov. Pôvodný plán hovoril, že do regiónu má z fondov EÚ prísť 33 milióna eur, k dnešnému dňu je pre kežmarský okres zazmluvnených viac ako 73 miliónov eur. Posun k zníženiu nezamestnanosti by malo priniesť aj spustenie výroby spoločnosti Mubea v Pradiarni.

Vláda rozhodla o prerozdelení 1 milióna eur zo štátneho rozpočtu na dotácie na rôzne účely. Táto suma bola rozdelená medzi 56 subjektov – medzi všetky mestá a obce a pre ďalšie subjekty z okresu Kežmarok. Mesto Spišská Belá získa dotáciu zo štátneho rozpočtu vo výške 155 tis. EUR. Z tejto sumy je 120 tis. EUR určených na rekonštrukciu podkrovia školy a dokončenie prístavby telocvične Základnej školy M. R. Štefánika. Zvyšných 35 tis. EUR pôjde na úpravu parku Štefánika pri evanjelickom kostole a zhotovenie sochy M.R. Štefánika. Na požiadanie kežmarského primátora Jána Ferenčáka vláda poskytne okrem toho ešte ďalších 500-tisíc EUR na 2. etapu dokončenia hokejovej arény Kežmarok.

Jednou priorít okresu Kežmarok je obchvat mesta Kežmarok, resp. pokračovanie výstavby diaľničného privádzača od Veľkej Lomnice okolo Kežmarku po Pradiareň.  Do dvanástich mesiacov by mala byť podľa premiéra ukončená štúdia obchvatu nielen Kežmarku, ale aj ďalších úsekov ciest 1. triedy na Slovensku. „Potrebujeme definitívne znenie, či to má byť dvojpruh alebo štvorpruh, aby sme vedeli, aké pozemky máme vykupovať. Rešpektujem, že o obchvate Kežmarku sa toho veľa hovorilo no a teraz je čas, aby sme začali konať. Pri výstavbe cesty takého typu to tak či tak trvá dlhý čas,“ povedal Pellegrini.

Pred budovou Strednej odbornej školy na Garbiarskej ulici v Kežmarku sa zišla aj skupina reštituentov, ktorí prišli žiadať o urýchlené vrátenie ich pozemkov v bývalom vojenskom obvode Javorina. Ochranári a vedci z iniciatívy My sme les prišli do Kežmarku, aby demonštrovali, aké majú výhrady k postupu vlády v oblasti chránených území. Popoludní sa vláda presunula do Tatranskej Javoriny, kde riešila spor medzi lesníkmi a ochranármi ohľadne tatranských lesov poškodených lykožrútovou kalamitou. Výjazdového zasadnutia vlády v Kežmarku, ako aj v Tatranskej Javorine sa zúčastnil aj primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak, ktorý poukázal v prípade ochrany tatranských lesov na potrebu schválenia zonácie TANAP-u.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X