Aktuality
Počet zobrazení 981

Úprava bocianieho hniezda na komíne mestského úradu

Bocian biely (Ciconia ciconia) je jeden z najznámejších vtáčích druhov, a to predovšetkým preto, že tento veľký vták patriaci medzi brodivce, žije v blízkosti ľudí, v kultúrnych regiónoch. Pred vznikom ľudských sídel bociany hniezdili v kolóniách lužných lesov. Postupne ale vyhľadávali hniezdenie na komínoch domov z dôvodu dlhodobej dobrej stability podkladu pre masívne hniezda a tiež z dôvodu umiestnenia hniezda v potrebnej výške. Ukázalo sa tiež, že blízkosť človeka je pre hniezdenie bezpečnejšia, lebo tam číha menej predátorov a prirodzených hrozieb. Po elektrifikácii začali bociany využívať na stavbu svojich hniezd aj stĺpy elektrického vedenia, s čím však prišiel problém úhynu vtáctva na týchto prvkoch infraštruktúry. Najmä mláďatá počas svojich prvých letov často narážali na elektrické drôty. Bocianie hniezda teda ľudia postupne začali premiestňovať z aktívnych stĺpov elektrického vedenia na samostatné stĺpy v blízkosti pôvodného miesta, prípadne vytvárali umelé hniezdne podložky a vykladali ich na samostatné stĺpy, aby bociany mohli bezpečne vyhniezdiť. V ich ochrane pomohlo tiež budovanie tzv. ekozábran na elektrických stĺpoch.

Úmrtnosť druhu je často spô­sobená aj použitím chemikálií v poľnohospodárstve. Medzi ďalšie negatívne faktory, ktoré bocianov ohrozujú, patrí aj padanie pomerne ťažkých a objemných hniezd pri ich dlhoročnom pou­žívaní. Hniezda stavajú oba jedince páru, pričom tie staršie hniezda dosahujú značnú hmotnosť.

V marci minulého kalendárneho roka mesto Spišská Belá v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR, Správou Pieninského národného parku realizovalo úpravu hniezda na samostatne stojacej hniezdnej podložke na Ul. kpt. Nálepku v Spišskej Belej. Obsah odstránenej hniezdnej výstelky mal hmotnosť až 650 kg. Bociany hniezdo budovali približne 20 rokov a po prílete minulú jar v upravenom hniezde bez problémov opäť zahniezdili.

Po tejto dobrej skúsenosti sa mesto Spišská Belá s odbornou organizáciou ochrany prírody – Správou Pieninského národného parku, podujalo na úpravu najvyššie umiestneného hniezda v územnej pôsobnosti Správy PIENAP-u. Portál www.bociany.sk, ktorý slúži ako atlas hniezd bociana bieleho na Slovensku uvádza, že hniezdo na komíne mestského úradu bolo postavené v roku 1955. Pôvodné hniezdo bolo však pri prestavbe budovy v roku 1971 aj spolu s komínom odstránené. Bociany sa k hniezdeniu na novom komíne vrátili až v roku 1972. Dňa 22. marca bolo hniezdo s dĺžkou 220 cm, šírkou 160 cm, výškou 120 cm a hmotnosťou 1 120 kg, z dôvodu bezpečnosti po 47 rokoch jeho existencie sanované. Na pôvodné miesto však bol uložený nový výplet z vŕbového prútia a výstelka. Upravené hniezdo je teraz pripravené na bezpečné hniezdenie. Rozmer nového hniezda je 125 cm a jeho výška je 20 cm. Akcia sa stihla práve včas, pretože bociany do Spišskej Belej už v nedeľu 24. marca prileteli.

Okrem hliny, konárov a iných prírodných materiálov boli v hniezde objavené aj rôzne káble, klinový remeň, šnúry či netkaná textília, ale aj fólie. Odpadky v hniezdach bránia v odtekaní zrážkovej vody z hniezda, a tak dochádza k ich zbytočnému preťažovaniu. Odstránením týchto materiálov sa okrem iného zlepší napr. aj mikroklíma v hniezde. V mokrom hniezde sa totiž môžu vajíčka alebo maličké bociany podchladiť.

Bocianom sa v Spišskej Belej darí aj z dôvodu blízkosti zamokrených plôch, ktoré sú lovnými teritóriami pre bociany. Priamo v meste sa nachádzajú štyri hniezda, z ktorých jedno bolo postavené bocianmi len v predminulom roku. V Strážkach je tiež jedno hniezdo na samostatne stojacej hniezdnej podložke.

Najnovšie články