Aktuality
Počet zobrazení 772

Svetový deň vody 2018: Príroda pre vodu

Cieľom Svetového dňa vody, ktorý si každoročne pripomíname 22. marca, je upriamiť pozornosť svetovej verejnosti na vodu, ktorá je pre život na Zemi nenahraditeľná a ovplyvňuje všetky jeho sféry. Zdôrazňuje  najmä dôležitosť zabezpečenia dostatku zdravotne nezávadnej pitnej vody pre každého obyvateľa na Zemi a racionálne hospodárenie s jej zdrojmi.

V rámci tohtoročnej témy PRÍRODA PRE VODU sa skúma, ako môžeme využiť prírodu na prekonanie vodných výziev 21. storočia.

Znížiť znečistenie vody, zmierniť povodne a suchá, je možné použitím riešení, ktoré už máme v prírode.

V prírode je veľký potenciál na riešenie mnohých problémov s vodou, napr. vytvorením tzv. zelených infraštruktúr, ktoré pomáhajú znovu prepojiť existujúce prírodné oblasti a zlepšiť celkovú ekologickú kvalitu širšej krajiny. Vysádzanie novej zelene, či obnova mokradí, zabezpečujú rovnováhu vodného cyklu, ktorý prispieva k zlepšeniu ľudského zdravia a podmienok na život. Zároveň sa jedná o prvky, ktoré poskytujú aj vytváranie rekreačných priestorov.

Mesto Spišská Belá sa aktívne podieľalo na obnove rašelinísk vo svojom katastri v spolupráci s DAPHNE – Inštitútom aplikovanej ekológie. Rašelinisko Belianske lúky bolo vyhlásené v roku 1983 za maloplošné chránené územie a v súčasnosti má štatút národnej prírodnej rezervácie. Rozloha chráneného územia je 89,42 ha a platí v ňom 4. stupeň ochrany. Lokalita je verejnosti sprístupnená turistiko-náučným nadzemným chodníkom so siedmimi informačnými panelmi. Rašeliniská Trstinné lúky a Krivý kút prešli revitalizačnými opatreniami s cieľom obnoviť rašelinný proces. Slatinné rašeliniská Krivý kút aj Trstinné lúky majú navyše v schválenom Územnom pláne mesta Spišská Belá status miestneho biocentra s prioritnou funkciou ochrany prírody, hoci doposiaľ nie sú chránenými územiami. V minulom roku bolo k lokalite Oddychovo-vzdelávacieho areálu Krivý kút doplnené navigačné značenie pre zlepšenie dostupnosti pre návštevníkov.

Zaujímavým príkladom na zlepšenie kvality vody je vysádzanie stromov pozdĺž vodných tokov. Takáto výsadba môže výrazne znížiť znečistenie vody z poľnohospodárstva, vyrovnáva extrémne záplavy, filtruje vodu, či cháni pôdu pred vodnou eróziou.

Mesto Spišská Belá pri výsadbe nových drevín pamätá aj na vytváranie alejí pozdĺž vodných tokov. Kvôli regulácii našich potokov bola síce značná časť brehových porastov odstránená, no na miestach, kde je to možné, plánujeme stromy opäť doplniť.

V súčasnosti viac ako 650 miliónov ľudí nemá dostatočný prístup k bezpečnej pitnej vode a k základným hygienickým podmienkam. Vážme si, ak sa nás takýto problém netýka. Zaraďme do svojho života zmeny v hospodárení s vodou a rozhodnime sa vodou šetriť.

Počas Svetového dňa vody sa môžete obliecť do modrého odevu, a pri šírení tejto skutočnosti na sociálnej sieti, môžete použiť heslo: #Blue4Water.

 

Pozrite aj: Na Svetový deň vody bude poskytovať RÚVZ v Poprade bezplatné poradenstvo

 

Najnovšie články