Poznáme prvého víťaza súťaže “Poznáš svoje mesto?”

Pri príležitosti 755. výročia prvej písomnej zmienky o Spišskej Belej sme v mesiaci apríl vyhlásili vedomostnú súťaž “Poznáš svoje mesto?”, vďaka ktorej môžete získať mnoho zaujímavých cien a v neposlednom rade si preveríte svoje poznatky o našom malebnom mestečku…

Prvá otázka znela: Jedno priezvisko spišskobelianskych richtárov sa v histórii nášho mesta vyskytuje najčastejšie. Viacerí richtári s týmto rovnakým priezviskom boli do úradu zvolení spolu viac ako 25 krát. O aké priezvisko ide?
Z ponúkaných odpovedí bola správnou možnosť C a teda najčastejším priezviskom spišskobelianskych richtárov zaznamenaným v mestských záznamoch je priezvisko HAASZ.

Prvým richtárom s týmto priezviskom bol Valten Haasz za richtára zvolený v roku 1600, posledným Ondrej Haasz, ktorý bol za richtára zvolený v roku 1795. S priezviskom Haasz na richtárskej stoličke pôsobili aj Ján Haasz, Juraj Haasz, Valentín Haasz, Jakub Haasz, či Matej Haasz a iní. Azda najznámejším richtárom s týmto priezviskom bol Daniel Haasz, ktorý nastúpil do funkcie richtára v roku 1767 a zotrval v nej dlhých 28 rokov až do svojej smrti v roku 1795 (Pozri aj: Predstavujeme vám unikátnu podobizeň spišskobelianskeho richtára Daniela Haasza).

Výhercom súťaže za mesiac apríl sa stal Stanislav Szekely zo Spišskej Belej. Gratulujeme!

Zahrajte si s nami aj vy v druhom kole súťaže Poznáš svoje mesto?, odpovedzte správne na nasledujúcu súťažnú otázku a vyhrajte zaujímavé ceny od Mesta Spišská Belá. Zároveň sa zaslaním správnej odpovede zapojíte do žrebovania o absolútneho víťaza súťaže, ktorý si odnesie hlavnú výhru v hodnote 300€.

Pravidlá súťaže sú dostupné sem.

Súťažná otázka na mesiac máj:

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X