AktualityZaujímavosti z histórie
Počet zobrazení 1K

Predstavujeme vám unikátnu podobizeň spišskobelianskeho richtára Daniela Haasza

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi po rokoch vytiahlo z depozitu unikátnu kolekciu 26 obrazov, na ktorej sú namaľovaní aj 16 richtári Provincie XVI spišských miest z roku 1775. V tejto zbierke sa nachádza aj obraz spišskobelianskeho richtára Daniela Haasza, ktorý nastúpil do funkcie richtára v roku 1767 a zotrval v nej dlhých 28 rokov až do svojej smrti v roku 1795.

Sú to obrazy prvých funkcionárov a richtárov Provincie, ktorí boli zvolení v prvých voľbách po vzniku Provincie v roku 1775. Ide o cennú kolekciu obrazov a v budúcnosti budú visieť v bývalej rokovacej miestnosti Provincie.

Obrazy sú zároveň mimoriadnou vzácnosťou, pretože podoby richtárov zo starších období sa nezachovali a s najväčšou pravdepodobnosťou ide o najstaršie vyobrazenie predstaviteľov samosprávy. Zaujímavosťou obrazov je i to, že nikdy potom, až do definitívneho zániku Provincie v roku 1876, nebola namaľovaná podobná kolekcia richtárov.

O kolekcii obrazov sa môžete dočítať vo Vlastivednom zborníku Spiš 7 (2014) alebo na: http://www.podtatranske-noviny.sk/2016/11/znovuobjavili-obrazy-nasich-richtarov-z-18-storocia/

Ak vás zaujíma obdobie v ktorom pôsobil spišskobeliansky richtár Daniel Haasz, odporúčame vám štúdium monografie mesta s názvom SPIŠSKÁ BELÁ z roku 2006, kde sa dočítate mnoho detailov aj z existencie mesta v 18. storočí. Publikácia je dostupná v Regionálnom turistickom a informačnom centre na Petzvalovej 17 za cenu 12€.

Autor fotografie: Monika Dobšinská

Najnovšie články