hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 177

Mesto plánuje podporiť vybudovanie „pump tracku“

Na potreby mladých je potrebné sústavne reagovať, nakoľko všetko okolo nás ide veľmi rýchlo dopredu. A aj preto sa mesto už niekoľko týždňov pohráva s myšlienkou výstavby tzv. pump tracku v Spišskej Belej. Táto myšlienka nie je nová, za primátorom mesta s ňou prišiel Martin Siska (zo Spišskej Belej). A o čo ide ?

Aktívni cyklisti („bikeri“) určite vedia, čo je pump track. A nám ostatným určite pomôže inšpiratívna prezentácia, ktorá je v prílohe tohto článku. Pump track je dráha z vybudovaných vĺn a klopených zákrut tak, aby sa na nej dalo jazdiť bez pedálovania. Iba pohybom tela hore a dole na bicykli, takzvaným “pumpovaním”, sa získava rýchlosť. Pump track je pre všetkých, mladých, starých, ženy aj deti, začiatočníkov ale aj skúsenejších. Na dobrom pump tracku môže pokročilý jazdec skákať z jednej vlny na druhú a začiatočník vlny len kopírovať. Deti sú schopné naučiť sa jazdiť na takejto dráhe v priebehu 30 minút. Pump track pomáha zlepšiť stabilitu na bicykli, techniku jazdy a samozrejme kondíciu. Ale hlavne, pump track je kopec zábavy pre malých aj veľkých. 

A kde v Spišskej Belej by mal pump track vyrásť ? Pri Belianskom rybníku vedľa parkoviska. Na pomerne veľkej ploche, ktorá je vo vlastníctve mesta. Táto plocha je zobrazená v mape (v prílohe).

A kedy by mohla nastať výstavba tohto pump tracku ? V priebehu tohto leta by sa pripravila projektová štúdia a 3D vizualizácia. A následne na jeseň tohto roka (po pozbieraní úrody na tomto pozemku – dnes sa tam hospodári) by sa mohli začať prípravné terénne práce (až do zimy). Na jar budúceho roka by sa pump truck dokončil, aby začiatkom leta sa už mohol plne využívať. A odkiaľ vziať na to financie? Podľa primátora mesta Štefana Bieľaka „z rozpočtu mesta ale aj z grantových zdrojov, ktoré sa mesto bude snažiť získať v najbližších mesiacoch. Až samotná štúdia ukáže, koľko financií bude potrebných. Avšak očakávame aj zapojenia sa dobrovoľníkov do jeho výstavby, nakoľko je tam veľa ručnej práce.“

Ako inšpirácia nám môžu poslúžiť už existujúce pump tracky :

http://www.bikecentrumkalnica.sk/skola/pumper.html

http://www.bezpecna-jazda.sk/

http://www.mtbiker.sk/clanky/pumptrack

http://www.salamandra.sk/leto/pumptrack

http://ozpedal.sk/portfolio-item/pump-track-vrakunsky-lesopark/

Názov prílohy Odkaz
Pumptracks_BikeING Stiahnuť
Bel. rybník - pump track Stiahnuť

Najčítanejšie články

Najnovšie články
Menu