hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 766

Kaštieľ Strážky pozýva deti do priestorov galérie

S blížiacim sa letom a nadchádzajúcimi prázdninami, rodiny začínajú plánovať dovolenky či výlety a rodičia uvažujú nad letnými tábormi pre deti. V Kaštieli Strážky sa pripravujú na letnú turistickú sezónu, ktorá začne 15.júna. Počas leta sa lektori venujú predovšetkým sprevádzaniu turistov, pravidelné školské tvorivé dielne majú dvojmesačné prázdniny. Aj tento rok však dávajú deťom možnosť, zažiť päť horúcich dní v osviežujúcich priestoroch galérie, počas ktorých budú detailne spoznávať všetky formy umenia. Organizujú 2. ročník Kreativ Kempu, denného letného tábora.

V Kaštieli sa s detským návštevníkom stretávajú takmer nepretržite. Prichádzajú v rámci školských výletov alebo s rodičmi spoznávať umenie a históriu. Počas tvorivých dielní sa deti učia nové techniky, spoznávajú maliarske pomôcky a vytvárajú jedinečné diela. Lektori si uvedomujú, že deti vyžadujú osobitný prístup a zážitkové nazeranie na umenie. Preto už po druhýkrát prichádzajú s kempom, ktorého cieľom je podporiť kreativitu detí v expozíciách galérie, zvýšiť ich záujem o kultúru a umenie. Počas piatich dní v termíne 25. – 29.7. 2016 je pripravený bohatý program pre deti od 7 do 12 rokov. „Každý táborový deň bude plný tvorivých aktivít, zábavných úvah o umení a našom regióne, ktorý dáva inšpiráciu k vytváraniu predstáv. V Kreativ Kempe, sú deti pánmi svojho času, naplno budú rozvíjať svoj talent, inšpirovať sa prostredím a spoznávať kreatívnych rovesníkov.“ povedala Daniela Kostková, galerijná pedagogička kaštieľa. Zvedavosť a fantázia detí, skúsenosti a vedomosti galerijných pedagógov ich povedú k porozumeniu podstaty kreatívneho procesu. Naplánovaný je výlet do exteriéru krajiny – nekonečného zdroja nápadov, do Múzea J.M. Petzvala a nebude chýbať ani prehliadka hradu v Kežmarku. Anglický park, ktorý sa rozprestiera okolo Kaštieľa sa stane ateliérom, deti sa vystriedajú za aj pred objektívom fotoaparátov. Vydajú sa po ceste kartografa, vytvoria profil krajiny, ktorý zaznamenajú do cestovateľského denníka. Po absolvovaní bádateľskej cesty, útroby večerného renesančného kaštieľa zvedavým deťom odhalia svoje tajomstvá.

Hlavným stanom tábora bude Slovenská národná galéria – Kaštieľ Strážky. K dispozícii budú nielen expozičné priestory a priľahlí anglický park, ale aj tajomné zákutia, ktoré renesančný kaštieľ ponúka. „V dennom letnom kempe je jednoducho všetko presne také, aké to deti chcú vidieť a pravidlá či obmedzenia sveta dospelých, tam nemajú žiadnu moc. Budeme pracovať s hmotami a farbami, s kamarátkou grafikou vytvoríme unikátne obrazce a písmená.“ dodala Daniela Kostková. Každý deň bude plný zážitkov, zábavy, kultúry a úvah o umení, ktoré budú účastníci dopĺňať vlastnou tvorivou činnosťou a vytváraním nových umeleckých diel. V posledný táborový deň je naplánovaná vernisáž, na ktorej rodičia uvidia celotýždňové výtvory svojich detí. Ak chcete, aby aj vaše deti plnohodnotne strávili 5 osviežujúcich dní v prostredí Kaštieľa, rozvíjali svoj talent a spoznali kreatívnych rovesníkov, máte možnosť ich prihlásiť do konca júna.

Autor: Denisa Jurišicová

Najnovšie články