AktualityAktuality mladí v meste
Počet zobrazení 972

Kam pôjdem na strednú? Zdieľanie skúsenosti od mladých pre mladších

Kam pôjdem na strednú?

Ťažká otázka, nad ktorou si láme hlavu nejeden žiak deviateho či ôsmeho ročníka. Obdobie odchodu zo základnej školy a príchodu na strednú je jedným z náročnejších v živote nejedného z nás. Žiaci stoja pred dôležitých rozhodnutím, ktoré ovplyvní ich budúcnosť minimálne na najbližších pár rokov.

Nám žiaci v týchto náročných rozhodnutiach nie sú ľahostajní a chceme im byť nápomocní. Preto sme si pre deviatakov z oboch našich základných škôl pripravili podujatie, ktoré by im v rozhodovaní mohlo pomôcť. Za pomoci mladých dobrovoľníkov sme uplynulý piatok v priestoroch Face Clubu malým skupinkám žiakov predstavili 5 stredných škôl z nášho regiónu.

Metóda živej knižnice sa stala nástrojom zdieľania skúseností od našich mladých dobrovoľníkov pre ich mladších kolegov – budúcich stredoškolákov. Dobrovoľníci – študenti, maturanti, ale aj absolventi stredných škôl poslucháčom predstavili svoje stredné školy, odbory, ktoré dané školy ponúkajú, vyrozprávali im svoje skúsenosti, zážitky či možnosti osobného rastu.

Svoje zastúpenie mala SOŠ Kukučínova Poprad v odbore grafik digitálnych médií, SPŠ techniky a dizajnu Poprad v odboroch elektrotechnika a staviteľstvo, Gymnázium Kukučínova Poprad, SOŠ Hotelová Horný Smokovec v odbore kuchár a Škola umeleckého priemyslu Kežmarok v odbore fotografický dizajn. Dobrovoľníci prostredníctvom opisu fotografií zo školy autenticky priblížili život na jednotlivých stredných školách. Malý vekový rozdiel medzi poslucháčmi a prezentujúcimi prispel k uvoľnenej atmosfére a podporil ochotu zvedavých deviatakov klásť zaujímavé otázky a získať tak odpoveď na všetko, čo ich zaujímalo.

Veríme, že toto podujatie bolo pre budúcich stredoškolákov inšpiratívne a nápomocné. Z reflexie, ktorá po vypočutí všetkých kníh prebehla vieme, že niektorých deviatakov vypočuté príbehy študentov utvrdili v rozhodnutí, iní ešte stále nad svojou strednou rozmýšľajú.

Milí deviataci, držíme vám palce a prajeme, aby rozhodnutie, ktoré urobíte, bolo pre vás to správne.

Tags: dobrovoľníctvo, Face club, Pôjd
Najnovšie články