Aktuality
Počet zobrazení 1K

Fašiangová zabíjačka, 27. 01. 2024

Fašiangy sú pre každého z nás každoročnou tradíciou, ktorú pozorujeme nielen na Slovensku, ale aj v ďalších stredoeurópskych krajinách. Obvykle sa koná v období pred pôstom, s oslavami vrcholiacimi v utorok pred Popolcovou stredou, ktorá označuje začiatok pôstu.

Oslavy Fašiangov sa líšia od regiónu k regiónu, pričom každá oblasť má svoje vlastné jedinečné zvyky a tradície. Napriek niektorým odchýlkam zostáva podstata Fašiangov rovnaká: udržanie a prezentácia tradičných hodnôt a zvykov slovenskej kultúry. Je to taktiež čas určený na zdieľanie radosti, pohody a spomienok s blízkymi a priateľmi. Fašiangy nám postupne evokujú aj koniec zimného obdobia a začiatok jari.

Počas Fašiangov je veľký dôraz na hostinu a veselosť pred začiatkom obdobia pôstu. Tradičnou stravou konzumovanou počas tohto obdobia sú šišky, klobásy a iné bohaté, mastné jedlá. Nebolo tomu inak ani na našom nultom ročníku Fašiangovej zabíjačky v meste Spišská Belá, ktorá sa uskutočnila dňa 27. januára 2024.

Za pomoci PD Tatry Spišská Belá, Ľubomíra Šmindáka – Chef from the woods, DHZ Spišská Belá, Grich FOOD a Jednoty dôchodcov Slovenska sa nám podarilo zorganizovať skvelé a zaujímavé podujatie pre verejnosť.  Patrí im všetkým obrovská vďaka za ich nezištnú pomoc a obetu.

Oficiálny začiatok podujatia bol o 10:00 hodine. Samotná organizácia začala však už omnoho skôr. Členovia Jednoty dôchodcov Slovenska začali svoju prípravu v Komunitnom centre už o 6:30 ráno. Pre našich občanov si poctivo pripravili viac ako 200 ks fašiangových šišiek a trubičiek z lístkového cesta. Iné to nebolo ani na námestí, kde práca pre MOS, Ľubomíra Šmindáka, príslušníkov z DHZ a zamestnancov mestského úradu taktiež začala už v skorých ranných hodinách.

Myšlienka tohto podujatia bola omnoho viac kultúrna než gastronomická. Bolo pre nás dôležité poukázať na to, čo všetko je za spracovaním prasiatka a výrobkov z neho. Mnoho ľudí si prácu za tým ani nevie predstaviť a omnoho radšej uprednostnia nákup týchto výrobkov v potravinových reťazcoch. Popri ukážke spracovania sa podarilo uskutočniť aj ochutnávku výrobkov, ktoré boli podľa názoru mnohých zúčastnených vynikajúce.

Počas celého podujatia nám vyhrávala ľudová hudba Pasyja, čo umocnilo celú fašiangovú atmosféru. Teší nás že svojimi tradičnými piesňami roztancovali nie jedného občana nášho mesta.

Tieto podujatia ponúkajú príležitosť naučiť sa veľa o tradičných zvykoch, remeslách a kultúrnych praktikách, ktoré boli kedysi bežné v slovenskom vidieckom živote. Ukazujú dnešnej generácii dôležitosť zachovania týchto tradícií a súčasne ponúkajú možnosť prežiť autentický zážitok zo života na vidieku. Vďačíme občanom aj spoluorganizátorom za úžasné ohlasy a veríme že sa toto podujatie stane každoročnou tradíciou.

Najnovšie články