Do mesta a okresu Kežmarok prichádza významný zahraničný investor

Švajčiarska spoločnosť Mubea Engineering AG, sa rozhodla preinvestovať 51 miliónov EUR v našom regióne a plánuje zamestnať 500 ľudí, z toho asi 100 ľudí v oblasti výskumu a vývoja. Výrobu vysoko výkonných pružín a ďalších komponentov pre automobilový priemysel chce rozbehnúť už v budúcom roku. Medzi hlavných odberateľov tejto firmy patria výrobcovia áut Audi, BMW, Kia, Hyundai, Jaguar Land Rover či Renault.

V sobotu 23. júna poklepaním základného kameňa potvrdil túto investíciu  majiteľ spoločnosti Mubea Thomas Muhr, predseda vlády SR Peter Pellegrini, minister hospodárstva Peter Žiga a primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák. Závod vyrastie v priemyselnej zóne na okraji Kežmarku v časti Pradiareň na hranici katastra Mesta Spišská Belá. V tejto lokalite je v súčasnosti etablovaných už šesť investorov, ktorí spolu zamestnávajú takmer sedemsto ľudí.

Vláda chce nového investora pod Tatrami podporiť aj investičnými stimulmi. Schváliť by ich mala už na svojom poslednom zasadnutí 11. júla. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu by pomoc mala spočívať v schválení daňových úľav vo výške 11,5 milióna eur, či v priamej finančnej pomoci vo výške 2,7 milióna eur. Pomôcť chce aj mestu Kežmarok sumou 2 milióny na dobudovanie infraštruktúry v priemyselnom par­ku. Ide o pomoc celému okresu Kežmarok patriacemu do skupiny najmenej rozvinutých okresov a táto investícia je jednou z aktivít, ktoré ešte v roku 2016 schválila vláda SR v rámci Akčného plánu okresu Kežmarok na podporu zamestnanosti.

Spoločnosť Mubea je považovaná za rodinnú firmu, ktorá vznikla pred vyše sto rokmi. Vo svete má okolo 40 prevádzok a zamestnáva vyše 12 tisíc ľudí. V súčasnosti pôsobí aj v Čechách, kde v niekoľkých závodoch zamestnáva asi 3 500 ľudí.

Závod by mal spustiť výrobu v druhom kvartáli roku 2019. V roku 2025, kedy sa počíta s využitím plnej kapacity výroby, by mal kežmarský závod ročne vyrábať 24 miliónov liniek stabilizátora a 30 miliónov automobilových svoriek.

Môže Vás zaujímať...