hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 1K

COVID automat sa spúšťa od pondelka v čiernej fáze

Na Slovensku začne od budúceho pondelka (8.2.) platiť sprísnený COVID automat. Má niekoľko farebných fáz, ktoré sa budú meniť podľa troch kritérií – priemerný počet nových prípadov za 7 dní, celkový počet hospitalizovaných a reprodukčné číslo.
Dôležité je pripomenúť, že automat má dve úrovne – národnú a regionálnu. V národnej úrovni sa na Slovensko pozeráme ako na celok a v regionálnej prihliadame individuálne na každý okres.
Každý pondelok budú aktuálne dáta vyhodnocovať analytici, potom regionálne úrady verejného zdravotníctva. Po novom bude minister zdravotníctva o vývoji informovať každý utorok. V prípade, ak bude situácia horšia, automat sa zmení od ďalšieho pondelka. Ak bude situácia lepšia, opatrenia sa zmiernia o dva týždne, keď sa pozitívny trend potvrdí.

 


Covid automat na národnej úrovni. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR

V praxi to vyzerá nasledovne. Podľa daných kritérií sa celá krajina momentálne nachádza v čiernej, teda najhoršej fáze. V regionálnom rozdelení vidíme niekoľko čiernych okresov, bordové a červené okresy i ružový okres.  Napriek tomu bude rozdiel v opatreniach medzi okresmi zatiaľ minimálny. Prinášame prehľad toho, čo sa po zapnutí automatu od budúceho pondelka na Slovensku zmení:

Lockdown
Keďže je v celej krajine podľa národných kritérií najkritickejšia situácia, prísny lockdown sa nikde neuvoľňuje. Naďalej platí prísny zákaz vychádzania, nemôžeme sa navštevovať v iných domácnostiach, nemôžeme ani cestovať do iného okresu. Zákaz vychádzania platí podľa prijatých pravidiel na Silvestra.
Obchody a reštaurácie
Otváranie sa zatiaľ nekoná, všetko zostáva tak ako doteraz. Naďalej sú zatvorené obchody aj reštaurácie, pričom je možné vziať si jedlo iba so sebou cez okienko a objednať si dovoz. Otvorené sú iba potraviny, drogérie či lekárne. Zatvorené zostávajú wellness centrá, fitnes centrá, plavárne, kiná, divadlá či galérie.

Práca
Prakticky najväčšia zmena, ktorá od pondelka nastane, sa týka cesty do práce. Ako sme spomínali, v rámci regiónov máme na Slovensku lepšie okresy, ktoré sú na mape zvýraznené červenou či ružovou farbou, teda inou, ako čiernou. Novinkou je, že práve v týchto okresoch je povolené ísť do práce bez negatívneho testu. No to iba v prípade, ak nepracujete v službách.
Znamená to, že predavač v potravinách potrebuje negatívny test na celom Slovensku. Ten, kto nepotrebuje test, je napríklad účtovník v lepších okresoch.
Ak teda žijete v okrese Liptovský Mikuláš a pracujete ako lekárnik, test potrebovať budete. No ak pracujete ako IT odborník v kancelárii, test nepotrebujete.
V čiernych okresoch zostávajú v platnosti pravidlá ako doteraz. Znamená to, že keď idete do práce, negatívny test potrebujete za každých okolností. Či pracujete ako vodič autobusu alebo ste právnik.
Dôležité je pripomenúť, že vláda nariadila povinný home office pre všetkých, ktorým to charakter práce dovoľuje, a to v celej krajine.
To, či je momentálne váš okres horší alebo lepší, sa dozviete každý utorok. Vtedy bude minister zdravotníctva informovať o aktuálnej epidemiologickej situácii podľa toho, ako sa vyvíja. Vyhodnocovať ju bude konzílium odborníkov aj regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Školy
Ďalšou dôležitou zmenou bude od pondelka otváranie škôlok, prvého stupňa základných škôl a koncových ročníkov stredných škôl.
Rúška
Nosenie rúšok je naďalej povinnosťou v celej krajine. Musíme ho mať v exteriéri aj interiéri, MHD, vlakoch alebo v čakárni u lekára. Pre šíriaci sa britský variant vírusu mnohí odborníci i minister zdravotníctva odporúčajú nosiť respirátory.

Príroda
Stále platí zákaz vychádzania. Do prírody je povolené ísť v rámci okresu. Nezabudnite, že aj na túto cestu potrebujete všade na Slovensku negatívny test, výnimku majú iba deti mladšie ako 10 rokov a seniori nad 65 rokov.

Karanténa
Od pondelka bude platiť aj nové pravidlo pre navrátilcov zo zahraničia a tých, ktorí sú v izolácii pre podozrenie z nákazy koronavírusom. Povinná bude 14-dňová karanténa, dôvodom je opäť nová mutácia vírusu. Karanténa po dobu 14 dní platí aj pre všetkých pozitívnych, pre ktorých bolo doteraz povinné zostať v izolácii 10 dní.

Testovanie
Po plošnom testovaní mnohých zaujíma otázka, kde všade potrebujete mať so sebou negatívny test.
Test so sebou musíme nosiť všade, no platia výnimky, tak ako sme boli zvyknutí posledné týždne. Povolená je cesta v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných životných potrieb.
Ako sme písali vyššie, po novom nepotrebujú test do práce iba tí, ktorí pracujú mimo služieb v lepších okresoch.
Testovať sa budú musieť všetci učitelia aj minimálne jeden rodič dieťaťa, ktoré sa vráti do školy.
Naďalej sú v celej krajine odberné miesta na antigénové testovanie. Mnohí odborníci odporúčajú navštevovať ich pravidelne, spraviť si test aspoň každých sedem dní. Test nie je priepustka na slobodu, ide o preventívny krok. Okrem toho, že s negatívnym testom budete môcť ísť napríklad do prírody, vyhnete sa problémom pri kontrolách. Najdôležitejšie je, že môžete včas zistiť, či náhodou nie ste infekčný.
 

Názov prílohy Odkaz
COVID automat Signalizacny system 1v4 Stiahnuť

Najčítanejšie články

Najnovšie články
Menu
Oznámenia
X