Belianska kaviareň hostila opäť inšpiratívnu osobnosť

V meste Spišská Belá organizuje rôzne atraktívne podujatia niekoľko komunít. K takýmto zoskupeniam patrí aj Belianska kaviareň, ktorá v januári realizovala besedu so zaujímavým človekom – dokumentaristom a filmárom Edom Cichom.

Absolvent Ateliéru dokumentárnej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave hovoril o dokumentárnom filme ako takom, o jeho dôležitosti a užitočnosti, o svojich študentských a profesionálnych začiatkoch aj o svojej doterajšej práci. Diskutovalo sa aj o dokumente januárového hosťa Belianskej kaviarne s názvom Expremiéri. V dokumente z politického prostredia spracoval udalosti okolo bývalej premiérky Ivety Radičovej. Reč bola aj o dokumente z prostredia rómskych osád východného Slovenska, z ktorého Edo Cicha spracoval dokument Radikálne ľudské turné punkovej bratislavskej kapely RozpoR. Cieľom tohto dokumentu bolo okrem iného poukázať na problém rómskych osád, chudoby či extrémizmu a nedostatočné riešenie týchto problémov v spoločnosti. Hosť predstavil aj svoj posledný, pomerne úspešný dokumentárny film Základná škola Petra Breinera, v ktorom sa autor snaží verejnosti priblížiť zneužívanie štátnej moci. Počas diskusie pútavo popísal zážitky a skúsenosti z tvorby tohto filmu.

Myšlienku Belianskej kaviarne oživili v minulom kalendárnom roku traja priatelia – Bohumil Bohunický, Ján Vojtaššák a Jozef Pivovarník, ktorí sa rozhodli priniesť do nášho regiónu chýbajúcu formu kultúry. Výber tém je vždy podnetný, aktuálny a moderovanie je humorné aj vážne. Okrem diskusií sa Belianska kaviareň orientuje aj na organizovanie divadelných večerov, premietanie filmov, workshopy či hudobné koncerty.

Belianska kaviareň v Spišskej Belej už hostila:

  • spisovateľa a publicistu Arpáda Soltésza počas literárneho večera;
  • rómsku aktivistku Denisu Havrľovú a známeho slovenského blogera Sama Marca počas diskusného večera na tému ,,žijeme v dobe, kde vládne extrémizmus a dezinformácie”;
  • kapelu Vifoners zo Spišskej Belej a popradsko-belianske zoskupenie The Kowal Chicks počas hudobného večera;
  • poslanca Národnej rady SR Jána Budaja a filmového dokumentaristu, režiséra a predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondreja Krajňáka počas diskusného večera organizovaného pri príležitosti 50 rokov od okupácie Československa;
  • autorku bestselleru Mengeleho dievča – Veroniku Homolovú Tóthovú počas literárneho večera, na ktorom predstavila aj svoju novú knihu Mama milovala Gabčíka.

Belianska kaviareň v spolupráci s ochotníckym divadlom zo Spišskej Belej – Theatrobalans uvedie už vo februári divadelnú komediálnu hru Nebola to piata, bola to deviata od Alda Nicolaja.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X