Aktuality
Počet zobrazení 926

Žiaci ZUŠ L. Mednyánszkeho opäť úspešní

„Lesy, hory, výšiny okolo nás“ – to bola téma 19. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže v tvorbe knižnej značky pre deti od 6 do 15 rokov EX LIBRIS HLOHOVEC  2023, do ktorej sa zapojili aj žiaci ZUŠ L. Mednyánszkeho.  Predseda odbornej poroty akad. maliar Karol Felix  nemal ľahkú úlohu. V 19. ročníku  zaslalo do súťaže 1 604 súťažných prác 1 457 detí z Bieloruska, Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Indie, Maďarska, Poľska, Ruska, Slovinska, Srbska, Taiwanu, Turecka, Ukrajiny a viac ako 30 škôl zo Slovenska. Téma ročníka deti inšpirovala k tomu, aby nám vo svojich umeleckých dielkach prezradili veľa o svojich krajinách, mestách, dedinkách, ale aj o tom, aké „výšiny“ chcú vo svojom živote dosiahnuť. Porotcovia prezradili, že sa snažili oceniť práce, ktoré boli autentické svojou výtvarnou formou, nápadito a hravo uchopili tohtoročnú tému súťaže a pritom dodržali všeobecné kritéria ako originalita, zvládnutie kompozície, písma i zvolenej grafickej techniky.

Milo nás prekvapilo pozvanie na vyvrcholenie tohto podujatia, ktoré sa pod záštitou Slovenskej komisie pre UNESCO v dňoch 5. až 7. októbra 2023 uskutočnilo v Hlohovci. Pozvané žiačky Danielka, Nelka a Emka sa spolu s p. učiteľkou Katarínou Vdovjakovou zúčastnili osobne na slávnostnom privítaní. Organizátora tejto súťaže (občianské združenie EX LIBRIS AD PERSONAM HLOHOVEC) zastupovala Helena Pekarovičová, ktorá predstavila prítomných  hostí z jedenástich krajín.

Na druhý deň dopoludnia  naše žiačky  aktívne pracovali na tvorivých dielňach pripravených pre ocenených žiakov. V prvej časti svojou prácou zastupovali Slovensko. V druhej časti si s ostatnými účastníkmi vymieňali pečiatky, na ktorých vlastnoručne vytvorili symboly krajín, z ktorých pochádzajú.

 

Popoludní 6. októbra sa na Slávnostnom vyhlásení výsledkov súťaže hostia dočkali gratulácie a prijatia cien za prítomnosti ambasádorky z Indie, zástupkyne UNESCO na Slovensku, a ďalších vzácnych hostí tejto milej súťaže.

  • Danielka Venglarčíková získala tretie miesto v kategórií ZUŠ od 12 do 15 rokov
  • Nelka Ferencková  získala cenu Jednoty dôchodcov na Slovensku
  • Emka Farkašová získala čestné uznanie.

 

Súťaž pokračovala vernisážou vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci, kde kurátor pripravil pestrú výstavu. Ocenené práce súťaže Ex LIBRIS, ako aj sprievodnú výstavu Anima artificialis Slovenskej vizuálnej umelkyne Kris Saganovej  a výstavu Grafické mosty svetových grafikov Juliana Jordanova a Anny Tichonovej si môžete pozrieť do 5. novembra 2023 v Vlastivednom múzeu v Hlohovci.

Srdečne blahoželáme naším úspešným žiačkam a prajeme im ešte veľa ďalších úspechov v živote.

-Mgr. Katarína Vdovjaková

Najnovšie články
Oznámenia
X