Aktuality
Počet zobrazení 821

Záverečná konferencia Programu SK-Klíma: Spolupráca pre zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy

Dňa 10. 10. 2024 sa uskutočnila záverečná konferencia Programu SK-Klíma „Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy“, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia z viacerých krajín a organizácií. Program sa zameriava na medzinárodnú spoluprácu pri riešení vplyvov klimatických zmien, ktoré sú čoraz zreteľnejšie aj na Slovensku. Spišská Belá je jedným z miest, ktoré sa aktívne zapojilo do tohto projektu a práve preto sa konferencie zúčastnil aj náš p. primátor Ing. Mgr. Peter Zibura.

Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch

Jedným z významných projektov v rámci tohto programu je Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch s kódom projektu ACC04P02. Projekt je realizovaný v Prešovskom kraji, konkrétne v okrese Poprad, a jeho plánované ukončenie bolo 2. júna 2024. Prijímateľom tohto projektu je Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky so sídlom v Banskej Bystrici. Mesto Spišská Belá v rámci projektu zrealizovalo obnovné opatrenia priamo na lokalitách Trstinné lúky a Krivý kút, ale vykonali sa aj aktivity zamerané na zvyšovanie povedomia verejnosti.

Celkový schválený grant pre tento projekt predstavuje 983 725 €, pričom hlavnými cieľmi sú ochrana a obnova rašelinísk ako dôležitého prvku pri zmierňovaní vplyvov klimatických zmien.

Medzinárodná spolupráca a podpora

Na úvod konferencie vystúpila štátna tajomníčka Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorá vyzdvihla význam medzinárodnej spolupráce pri dosahovaní cieľov v oblasti ochrany klímy. Poďakovala donorovým partnerom za ich podporu a angažovanosť v tejto problematike.

Zástupkyňa veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva vo Viedni, Hilde Salvesen, vo svojom prejave zdôraznila, že „zmena klímy nie je ohraničená hranicami štátov“ a preto si Nórsko váži, že sa na Slovensku našiel partner v tejto dôležitej téme. Zdôraznila potrebu medzinárodnej spolupráce a zdieľania znalostí a zdrojov, čo je kľúčové pri riešení klimatických problémov, ktoré ovplyvňujú celú planétu.

Donorskí partneri programu

Program SK-Klíma je podporovaný viacerými donorskými partnermi, ktorí zdieľajú svoje skúsenosti a znalosti. Medzi najvýznamnejších partnerov patria:

  • Nórske riaditeľstvo pre vodné zdroje a energetiku
  • Riaditeľstvo pre civilnú ochranu
  • Nórska agentúra životného prostredia

Tieto organizácie poskytujú cenné know-how a zdroje, ktoré pomáhajú krajine ako Slovensko v adaptácii na klimatické zmeny a pri ochrane prírody.

Pokračovanie aktivít a nová dohoda

Konferencia sa neniesla v duchu ukončenia aktivít, ale práve naopak – boli predstavené nové projekty a spoločné iniciatívy, ktoré budú pokračovať aj v ďalšom období. Slovensko bude opäť jednou z 15 podporených krajín v rámci novej dohody, čo je dôkazom úspešnej spolupráce a záväzku pokračovať v boji proti klimatickým zmenám.

Najnovšie články