Aktuality
Počet zobrazení 1K

Výtvarný odbor ZUŠ zažiaril vo svete

Detské umelecké štúdio „Svätí Cyril a Metod“ v Bitole oslavovalo tento rok 56 rokov svojej existencie a naša škola sa s veľkým  potešením zúčastnila so svojimi žiakmi na druhom najväčšom a najstaršom svetovom detskom výtvarnom podujatí.

Do 42. ročníka svetovej detskej výtvarnej súťaže a výstavy sa zapojilo  osemsto škôl zo všetkých kontinentov (z 81 krajín), ktoré vytvorili fond 50-tisíc umeleckých kresieb od 40-tisíc mladých talentovaných umelcov. Druhé kolo ,,Small Monmartre of Bitola“ pokračovalo s dvadsiatimi troma delegáciami z rôznych krajín sveta a toto súťažné podujatie sa konalo od 23.5.2024 do 30.05.2024. Boli sme veľmi hrdí, že naša umelecká škola bola vybraná spomedzi veľkej svetovej konkurencie a do Macedónska vycestovali dve talentované žiačky – Tamara Petríková a Paulína Kostková spolu s  pani učiteľkou Zuzanou Chorogwickou.

Na  túto prestížnu výtvarnú súťaž prijali pozvanie žiaci z Hong Kongu, Malajzie, Čiernej Hory, Portugalska, Egypta, Srbska, Grécka, Macedónska, Francúzska, Turecka, Rumunska, Poľska, Izraela, či Česka. 170 talentovaných mladých umelcov tvorilo a súťažilo v slnkom zaliatych uliciach macedónskych miest Bitoly a Ohride.

V utorok 28.05.2024 sme navštívili kláštor Bigorski Monastery, kde mladí umelci pracovali až do večera. Pri svojej tvorbe sa inšpirovali architektúrou tohto čarovného miesta. Každý podvečer sme si  mohli pozrieť výstavu prác účastníkov z aktuálneho dňa, kde sa konalo hneď aj vyhodnotenie, ocenení boli vždy piati umelci s najlepšou prácou. Obrovským úspechom a naším potešením bolo, že vo veľkej konkurencii uspela a vyhrala jeden deň aj Tamara Petríková zo ZUŠ Ladislava Mednyánszkeho. Som hrdá na to, že obe naše dievčatá boli nesmierne trpezlivé, mali veľkú dávku kreativity a pracovali v Macedónsku veľmi usilovne.

Poveternostné podmienky na severnom Slovensku nám často nedovoľujú kresliť architektúru tak, ako umelcom v južných krajinách, a preto som bola s prácou dievčat nadmieru spokojná. Maximálne profesionálne si poradili so zložitými prvkami macedónskej architektúry a perspektívou, veľkou motiváciou pre ne bolo to, že videli tvoriť aj iných talentovaných mladých zahraničných umelcov. Práce, ktoré prezentovali ostatní umelci, boli pre obe naše žiačky skvelým podnetom pre ich ďalší rozvoj vo výtvarnom umení.
Toto krásne podujatie bolo prínosom nielen pre žiakov, ale aj pre nás pedagógov,  pretože všetci spoznávame cez umenie iné kultúry a tvorivé výtvarné postupy cudzích krajín. Ďakujeme, Bitola!

Autorka textu a fotografií: Mgr. Zuzana Chorogwická, ZUŠ L. Mednyánszkeho

Najnovšie články