hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 633

V Spišskej Belej vystupoval Peter Dvorský

Spectrum Quartett je názov telesa sláčikového kvarteta z Bratislavy, v ktorého podaní si počas včerajšieho večera mohli priaznivci hudby vypočuť prierez skladieb období od  klasicizmu až po súčasnosť.
Renomované slovenské teleso na koncerte hneď v úvode uviedlo v dokonalej súhre dve časti Sláčikového kvarteta skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta. Priezračné harmónie klasicizmu vystriedali tóny Felixa Mendelsoohna Bartholdyho. V jeho Sláčikovom kvartete a mol znela v brilantnom podaní telesa Spectrum Quartett zmes napätia obdobia romantizmu, popretkávaná inšpiráciou Johanna Sebastiana Bacha. Aj pri časovo najrozsiahlejšej skladbe večera (30 minút) bolo z prítomného publika cítiť zaujatosť  interpretáciou a záujem o to, čo ešte teleso v tento jesenný utorkový večer uvedie. Prekvapením večera bola možno pre viacerých skladba Štyri kusy, ktorá je z pera súčasného skladateľa nášho okresu – Petra Duchnického, rodáka z Kežmarku. V jeho diele interpreti ukázali formu sláčikového kvarteta v iných farbách nástrojovej hry, použitím prvkov súčasného umenia.
V závere koncertu odznela známa malá ľudová rozprávka Keď sa vlci zišli od skladateľa Eugena Suchoňa z cyklu Obrázky zo Slovenska.
Koncert patril k plejáde Hauskonzertov v Kiefer Residence, realizovaných pod záštitou Fondu na podporu umenia a Prešovského samosprávneho kraja.
Spectrum Quartett sa nám predstavilo v zložení:
Ján Kružliak – 1. husle
Daniel Herich – 2. husle
Peter Dvorský – viola
Branislav Bielik – violončelo

Hudobny zážitok, v podaní pánov na večernom koncerte komornej hudby, bude určite vo všetkých zúčastnených rezonovať ešte dlhú dobu. Teleso v takomto zložení poniektorí videli a počuli prvýkrát naživo.
Veľké poďakovanie preto patrí hlavne Michalovi Paľkovi, ktorý sa aktívne venuje hudbe na národných, ale aj medzinárodných pódiách ako skladateľ a interprét. V našom meste pôsobí ako pedagóg v ZUŠ a pričinil sa o znovuoživenie Hauskonzertov, ktoré v minulosti mesta Spišská Belá mali svoje stabilné miesto. O tom, že Hauskonzerty sa tešia záujmu ľudí nášho mesta a tiež okolitých miest aj v súčasnosti, svedčí plná sála Kiefer Rezidence (s ohľadom na súčasné pandemické opatrenia).
Nie každé mesto sa môže pochváliť projektmi tohto typu, preto všetkým účinkujúcimi ďakujeme a Michalovi Paľkovi prajeme veľa síl v umeleckej činnosti.

Autor textu a fotografie: Mgr. Zuzana Kosturko,  Dis. art – riaditeľka ZUŠ Ladislava Mednyánszkeho

Najčítanejšie články

Najnovšie články
Menu
Oznámenia
X