V parku Kaštieľa Strážky bol Víkend otvorených parkov a záhrad

V nedeľu 11. októbra 2020 Slovenská národná galéria prvý raz organizovala v parku Kaštieľa Strážky Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorý návštevníkom umožnil spoznať obľúbený anglický park novým spôsobom. Zaujímavo boli odprezentované jeho hodnoty, cez pochopenie ktorých vedie cesta k ich aktívnej ochrane. Podujatie začalo prednáškou o vývoji parku a kaštieľa v čase. Zúčastnení sa dozvedeli ako vyzerala prvá stavba na území dnešného parku, spoznali jeho históriu aj najstarší strom.

Pre rodiny s deťmi bol pripravený workshop s názvom Domov na strome. Zapojením všetkých členov zúčastnených rodín prebehla výroba vtáčích búdok tak, aby sa stali pre vtáctvo vhodným domovom. Parkom sa rozliehal zvuk zatĺkania klincov a vtáčie búdky boli ozdobené jedinečnou maľbou. Hotové domovy pre vtáčiky našli svoje miesto v parku na stromoch, kde už čakajú na svojich obyvateľov.

Úloha parkov a záhrad je dôležitá pre zachovanie biodiverzity, avšak pre návštevníkov sú významné aj ich zdravotné, hygienické a rekreačné funkcie. Tento rok sa do podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad zapojilo vyše 60 lokalít z celého Slovenska a projekt dáva možnosť nahliadnuť aj do bežne neprístupných parkov a záhrad. Podujatie je súčasťou medzinárodnej iniciatívy venovanej najmä historickým parkom a záhradám, do ktorej sa zapájajú mnohé krajiny z celej Európy inšpirované organizáciou London Parks and Parks and Gardens Trust, ktorá od roku 1998 pripravuje tzv. „Open Garden Squares Weekend“.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X