Aktuality
Počet zobrazení 987

V lokalite Pace medveď napadol včelstvá

V noci z nedele na pondelok (3.-4. novembra 2019) nastala škoda na včelstvách spôsobená medveďom hnedým (Ursus arctos) v lokalite Pace – Trstinné lúky. Na tomto mieste majú včelstvá umiestnené dvaja včelári. Škody vznikli obom.

Včelstvá sa nachádzali za kovovým oplotením vysokým takmer 2 metre mimo zastavaného územia mesta v západnej časti katastrálneho územia Spišská Belá. Medveď prekonal oplotenie včelnice a v jednom prípade úplne zničil 3 úle. Zároveň poškodil 2 domce na úle a 5 včelstiev. Druhý včelár mal na ochranu včelstiev okrem kovového oplotenia inštalovaný aj elektrický ohradník. Ani ten však medveďovi nezabránil prekonať oplotenie a kompletne zničiť 5 včelích úľov. Pri tomto vyčíňaní medveďa došlo ešte k poškodeniu ďalších 3 úľov.

Je známou skutočnosťou, že medvede obľubujú osie alebo včelie hniezda, kde hľadajú plásty s medom. Tieto sú pre nich neodolateľnou pochúťkou, ktorá navyše obsahuje množstvo cukrov, bielkovín a iných výživných látok. Odporúčania škodovej komisie pre včelárov spočívajú v preventívnej inštalácii výkonnejšieho impulzátora.

Najnovšie články