Uzavrel sa premiérový ročník festivalu Jeden svet

Uplynulú sobotu sa v kinosále nášho mesta skončil druhým premietacím dňom filmový festival Jeden svet, ktorý sa po prvý-krát konal priamo v Spišskej Belej. Podujatie v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození a mestom Spišská Belá zorganizovalo Občianske združenie Kobalt – kultúrna oblasť alternatívy.

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet sa už 19 rokov komplexne zaoberá ľudskoprávnymi a globálnymi témami, či už v podobe sociálnych a environmentálnych otázok, ale prezentuje aj rôzne životné štýly.

Počas dvoch premietacích dní si účastníci pozreli spolu 5 zahraničných filmových snímok: Bojovníčka s nenávisťou, Aktivistka, Európsky deň: Srbsko, Rodinné mäsiarstvo a Zlodeji času. Návštevníci festivalu sa zhodli na tom, že posledný z menovaných filmov niesol veľmi zaujímavý odkaz. Analyzoval vzácny zdroj: čas, a to z rôznych uhlov pohľadu. Uvedený španielsko-francúzsky film z roku 2018 preto odporúčame, a ponúkame malú ukážku v podobe trailer-u: Zlodeji času (Time Thieves).

Sprievodným podujatím festivalu bola plagátová výstava Shut up! Hlas demokracie v ohrození. Ideový rámec vychádzal z reakcie grafických dizajnérov na vraždu investigatívneho novinára a jeho snúbenice v roku 2018 na Slovensku. Na plagátoch sa objavujú grafické prvky v podobe pera, terča či mikrofónu, teda univerzálne motívy, ktoré sú symbolmi slobody.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X