Útoky na počítačovú sieť, zavedenie vírusu do počítača za účelom zistiť a zneužiť citlivé údaje – to už nie je iba scéna z filmu, ale realita, s ktorou sa môže stretnúť ktokoľvek z nás. Netýka sa iba veľkých a bohatých firiem či úradov, inštitúcií, ale aj bežných užívateľov digitálnych technológií. Obdobie pandémie COVID-u 19, ktorým stále prechádzame, posilnilo používanie počítačov, mobilov v oveľa väčšej miere v mnohých situáciách, v ktorých sme technológie a internet doteraz nepoužívali.
Bežne už nakupujeme cez internet, robíme platobné operácie, objednávame sa u lekára, realizujeme pracovné aktivity… Všade zadávame heslá, citlivé údaje a toto všetko je, žiaľ, aj živná pôda pre nekalé praktiky tých, ktorí majú záujem zneužiť údaje nachádzajúce sa v digitálnom priestore – zďaleka nie iba na sociálnych sieťach.
Podvodníci v kybernetickom priestore zneužívajú dôverčivosť, nevzdelanosť či nedbanlivosť používateľov. Jednoduchá rada preto znie – Uvažujte skôr, než kliknete .
V globálnom meradle sú totiž kybernetické útoky v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim typom kriminálnej činnosti.
Najčastejšími praktikami útočníkov sú: manipulácia, vydieranie, nátlak alebo iné metódy sociálneho inžinierstva. Platí to na použitie výpočtovej techniky v domácom prostredí aj v práci. Najviac ohrození sú používatelia, ktorí majú najnižšiu úroveň digitálnych zručností: deti a seniori.
Október je vyhlásený za Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti od roku 2012. Organizátormi sú Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) a Európska komisia s podporou členských štátov EÚ a stoviek partnerov z rôznych oblastí. Kampaňou sa snažia posilniť vnímanie bezpečnostných hrozieb a propagovať kybernetickú bezpečnosť na všetkých úrovniach.
Kliknutím na heslá nižšie nájdete praktické tipy na:
1. zabezpečenie svojho domova z pohľadu kybernetickej bezpečnosti,
3. zabezpečenie ochrany na internete.
Zdroj informácií a infografiky: https://www.minedu.sk/oktober-je-v-znameni-kybernetickej-bezpecnosti-skoda-ze-iba-jeden-mesiac/