Umelecká rezidencia Plenér_001 / SNG

Prvý ročník umeleckej rezidencie v Kaštieli Strážky – Plenér_001 – bol zameraný na krajinu. Tradičný plenér, teda maľovanie vo voľnej prírode, bol rozšírený o nové médiá a žánre výtvarného alebo performatívneho umenia. Vybraní slovenskí umelci a dizajnéri v čase od 15. augusta do 24. augusta 2019 prebývali v kaštieli, kde premýšľali a reagovali na prostredie, v ktorom žil, vyrastal a tvoril krajinár európskeho významu a jeden z hlavných predstaviteľov stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia. Pamiatku Ladislava Mednyánszkého (1852 – 1919), ktorého 100. výročie úmrtia si v roku 2019 pripomíname, si Slovenská národná galéria uctila aj formou organizovania umeleckej rezidencie s odkazom na jeho tvorbu. Atypický a vo viacerých smeroch veľmi inšpirujúci životný príbeh tohto nevšedného umelca, sa odohrával aj v priestoroch renesančného Kaštieľa v Strážkach, ktorý je v súčasnosti jediným miestom stálej expozície jeho diela na Slovensku.

Na multižánrovom plenéri sa zúčastnili umelci: Erika Miklošová zastupujúca tradičnú maľbu, Michaela Bednárová so zameraním na odevný a textilný dizajn, grafická dizajnérka Michaela Chmelíčková, Vladimíra Hradecká a Dominik Janovský, ktorí tvoria videá pod značkou Living Documentary, vizuálna umelkyňa Maja Štefančíková, ktorá sa sústredí na tvorbu performance a architekt Martin Zaiček.

Prvý ročník umeleckej rezidencie Plenér_001 priniesol okrem pestrého výberu umelcov aj bohatý program pre verejnosť. Tento sa začal 17. augusta 2019 premietaním dokumentárnych filmov na tému krajina. Letné kino bolo realizované na nádvorí kaštieľa. Nasledujúci deň čakal na umelcov, dizajnérov a účastníkov plenéru výstup na vysokohorskú Chatu Plesnivec, kde začal workshop fotenia krajiny s učiteľom fotografie Matúšom Matavom. Skupina sa postupne presunula k Veľkému Bielemu plesu a do Kopského sedla. Vzhľadom na to, že motívom Mednyánszkeho tvorby bolo aj prostredie Belianskych Tatier, účastníci si tu jeho život pripomenuli kurátorským výkladom kunsthistoričky a zamestnankyne SNG – Kataríny Beňovej. Výlet bol tiež spojený s čítaním Mednyánszkého denníkov. Program pre verejnosť ukončil 20. augusta 2019 interaktívny detský workshop založený na hľadaní prírodných živlov, ktorý viedla Eja Devečková spolu s Majou Štefančíkovou.

Výstup z umeleckej rezidencie sa uskutoční 19. októbra 2019 v priestoroch Kaštieľa Strážky. Zaujímavý projekt, jedinečné prostredie, výnimoční umelci a dizajnéri. Aj týmito slovami možno opísať a zhrnúť umeleckú rezidenciu, ktorá si svojim programom a obsahom pripomenula pamiatku významného, nadčasového maliara – Ladislava Mednyánszkého.

Lukáš Lisý, SNG – Kaštieľ Strážky

Môže Vás zaujímať...