Ukončenie projektu „SpoluBližšie“

Projekt SpoluBližšie, ktorého bolo mesto Spišská Belá prijímateľom spolu so 4 projektovými partnermi realizovalo od septembra 2021. Posledným aprílovým dňom sme tento projekt ukončili.  Bol podporený Nórskym finančným mechanizmom a štátnym rozpočtom Slovenskej republiky.

Cieľom projektu Spolu Bližšie bolo vybudovať multifunkčného centrum, ktoré sa stane inšpiratívnym a podporným prostredím pre deti a mladých. Našim cieľom nebolo budovať len v zmysle stavebných úprav, rekonštrukcií či dovybavenia, aj keď aj to je veľmi dôležité. Chceli sme hlavne zabezpečiť bezpečný priestor a kvalitné služby s ohľadom na rozmanitosť a odlišnosť potrieb našich detí a mladých.

Tak ako sme projekt SpoluBližšie slávnostne otvorili na otváracej konferencii v máji 2022, tak sa nám ho podarilo 30.1. 2024 „symbolicky“ ukončiť prostredníctvom záverečnej konferencie.  Vďaka týmto 2 konferenciám a vzácnym hosťom, ktorí sa na nich zúčastnili sa nám podarilo do mesta priniesť obrovskú dávku inšpirácie a príkladov dobrej praxe z oblastí neformálneho vzdelávania, inklúzie, práce s deťmi, mladými a s marginalizovanými skupinami.

Projektové obdobie uzavrela slávnostná konferencia realizovaná Správcom programu

V stredu 12.6. 2024 sa v priestoroch kaštieľa Coburgovcov v Jelšave uskutočnila záverečná konferencia programu Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov, ktorého  súčasťou bol aj náš projekt. Realizátorom bol správca programuMinisterstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Tejto konferencie sa zúčastnili zástupcovia prijímateľa aj zástupca za projektových partnerov. Súčasťou programu boli okrem príhovorov dôležitých predstaviteľov a výsledkov programu aj prezentácie výsledkov viacerých konkrétnych projektov. 

Tieto projekty boli zamerané na prácu s deťmi, mládežou a rozvoj multifunkčných centier (mesto Jelšava, Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou), inklúzie (Projekt DOM.ov), zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov (projekt Misia 1000, IncluCAMPUS, Agentúra práce BBSK) či prepojenie inklúzie Rómov a rodovej rovnosti (UPre ženy, rodová rovnosť pre rómske komunity). 

Aktivity a výsledky projektu SpoluBližšie

Projekt SpoluBližšie sa skladal z viacerých hlavných aktivít, ktoré reprezentuje veľké množstvo rôznorodých podujatí, ktorých sa mohla zúčastniť široká škála cieľových skupín. Tieto aktivity boli projektom podporené a aj po jeho ukončení pokračujú.

Multifunkčné centrum pre deti a mladých

Ako sme už spomenuli v úvode, hlavným cieľom projektu SpoluBližšie bolo vybudovať multifunkčné centrum pre deti a mladých. Toto centrum má slúžiť všetkým deťom a mladým bez ohľadu na to z akého prostredia pochádzajú. Je zložené z dvoch organizačných zložiek, ktorých vízie, ciele, cieľové skupiny či konkrétne aktivity sa od seba líšia. Tam, kde nastáva prienik cieľov a cieľových skupín vzájomne spolupracujú, čím dochádza k synergii a výraznejšiemu dopadu na komunitu. 

Mládežnícky klub Face Club

Mládežnícky klub Face Club vznikol za pomoci tamojšieho vedenia mesta a množstva dobrovoľníkov po takmer ročnej rekonštrukcii starého priestoru v centre mesta v roku 2011. Odvtedy ponúka svoje rôznorodé služby. Jeho cieľom je ponúkať deťom a mladým z nášho mesta bezpečný priestor na aktívne trávenie voľného času. Ponúkať im priestor na budovanie priateľstiev a rozvoj kompetencií. 

Projekt SpoluBližšie podporil už zabehnutú pravidelnú činnosť Face Clubu cez fixáciu pozície koordinátora, umožnil nám pravidelne a odborne pracovať s dobrovoľníkmi a poskytovať im aj návštevníkom klubu mentoring, pomohol zrenovovať priestory, ktoré si po viac než 10 rokoch prevádzky vyžadovali opraviť a tiež dovybavil priestory potrebnou technikou a materiálom. 

 Aktivity Face Clubu sú prispôsobené rôznym cieľovým skupinám, ktoré ho pravidelne navštevujú. Prostredníctvom týchto aktivít chceme nachádzať a rozvíjať potenciál každého jednotlivca navštevujúceho klub. Pripravujeme rôzne kvízy, hráme spoločenské hry, robíme medzinárodné a anglické večery, ponúkame tanečné, karaoke či hudobné aktivity, podporujeme kreativitu, staráme sa o našu mini záhradu, počas leta pripravujeme denné tábory zamerané na rôzne témy, netradičné športové festivaly, podujatia pre rodiny, premietame filmy vonku aj vo vnútri a mnoho iného. 

Našou neodmysliteľnou súčasťou sú dobrovoľníci z radov mladých, ktorí nám pomáhajú s prevádzkou klubu a prípravou aktivít a tiež mladí dobrovoľníci zo zahraničia, ktorí zlepšujú naše jazykové schopnosti a dávajú našim podujatiam medzinárodný rozmer. Obidve skupiny dobrovoľníkov prostredníctvom tejto služby rozvíjajú svoje zručnosti a nadobúdajú nové skúsenosti a zážitky.

Počas projektu sme spolupracovali aj s Centrom pre deti a rodiny v Spišskej Belej, ktoré bolo nefinančným partnerom projektu. Klienti tohto centra prichádzali do Face Clubu na riadené aj neriadené aktivity alebo sme my chodili k nim a pripravili aktivity pri príležitosti napr. medzinárodného dňa detí.

Vzdelávacie centrum Pôjd

Druhou organizačnou zložkou mládežníckeho centra je Vzdelávacie centrum Pôjd. Myšlienka Pôjdu vznikla viac než 5 rokov dozadu, pretože potreby a dopyt mladých v našom meste presahoval ponuku Face Clubu. Preto sme sa rozhodli posunúť sa o poschodie vyššie, a to doslova. Vybehli sme o poschodie vyššie – nad Face Club – a miestu, ktoré bolo dlhé roky tmavé a tiché ako typický pôjd, sme sa rozhodli vdýchnuť dušu, charakter, útulnosť a užitočné riešenia. Vysnívali sme si, že ho oživíme prvkami edukácie, inšpirácie a spolupráce. A tak sa z pôjdu stal Pôjd.

Práve projekt SpoluBližšie pomohol Pôjdu dorásť, dokončiť všetky potrebné priestory, zabezpečiť vetranie priestorov prostredníctvom rekuperácie, podporiť vznik pozície koordinátora a tvorbu nových vzdelávacích programov, vybaviť priestory technikou a potrebným materiálom a tak sa slávnostne a oficiálne pustiť do prevádzky (máj 2022). 

Cieľom Pôjdu je pracovať s mladými koncepčne a napĺňať tak (ako jeden z viacerých) strategický dokument – koncepciu práce s mládežou a akčný plán, ktorý v meste máme. Jeho vízia je založená na troch pilieroch. EDU.kácia – Vytvárame priestor pre vzdelávanie, ktoré napreduje. S účastníkmi hľadáme ich vlastné odpovede na celospoločenské otázky neformálne a zážitkovo. Rastieme a rozvíjame sa spoločne s nimi. IN.špirácia a inovácia – Prinášame neobyčajné aktivity, myšlienky a zážitky zaujímavými spôsobmi,  pretože inšpirácia je korením každodennosti. SPOLU.práca – Budujeme miesto, v ktorom prepájame rôznorodých ľudí a iniciatívy tak, aby došlo k vzájomnému obohacovaniu sa.

Cieľovými skupinami Vzdelávacieho centra Pôjd sú učitelia, školy, triedne kolektívy a mladí ľudia. Vo svojej práci využívame metódy neformálneho a zážitkového vzdelávania, storytelling, teambulding, mentoring či koučing a mnohé iné. Na Pôjde pripravujeme preventívne aktivity zamerané na rôzne témy (mentálne zdravie, online nástrahy, šikana a pod.), realizujeme programy šité na mieru potrebám konkrétnych tried, besedy, workshopy, podporujeme vzťahy, dôveru a spoluprácu v triednych, ale aj učiteľských kolektívoch, pripravujeme inšpiratívne konferencie a večery, v lete zasa anglické denné kempy. Naša ponuka je široká a neustále sa mení a reaguje na konkrétne témy a potreby. 

Počas projektu sme spolupracovali s nórskou organizáciou Newschool, ktorá bola partnerom projektu. V roku 2022 sme zrealizovali zahraničnú cestu do Osla, kde sme sa osobne stretli so zástupcami Newschool. Tí pre nás pripravili inšpiratívny program v podobe osobnej návštevy viacerých organizácií pracujúcich s mladými. Tiež nás zasvetili do témy práce s učiteľmi, ktorú sa snažíme naďalej rozvíjať. 

Kariérové a pracovné poradenstvo

Oblasti kariérového a pracovného poradenstva pre marginalizované skupiny obyvateľov sa aktívne venoval projektový partner Kežmarská platforma pre sociálne začlenenie prostredníctvom svojich 3 sociálnych pracovníkov. Cieľom tejto aktivity bolo mladým ľuďom zo znevýhodneného prostredia v obciach kežmarského okresu poskytnúť podporu pri vstupe a uplatnení na trh práce. Títo traja pracovníci počas projektu zrealizovali 777 individuálnych a 82 skupinových stretnutí, preškolili 224 klientov, odškolili 1 204 hodín a spolupracovalo so 6 veľkými zamestnávateľmi a 3 obcami v okresoch Kežmarok a Poprad. 

Predseda Kežmarskej Platformy pre sociálne začlenenie Igor André pre nás vyhodnotil nadobudnuté poznatky z tejto oblasti prostredníctvom článku: 3 užitočné lekcie z oblasti kariérového poradenstva pre ľudí z marginalizovaných skupín, ktorý si môžete prečítať TU

Komunitná záhrada – priestor pre spájanie komunít

Vďaka projektu sa nám podarilo zrealizovať aj prvú etapu výstavby komunitnej záhrady v areáli komunitného centra na Tatranskej ulici. Komunitná záhrada slúži na organizované, ale aj voľnočasové stretnutia detí a mladých ľudí, seniorov, školské vzdelávacie aktivity, kultúrne a športové podujatia pre deti a mládež, ako aj inkluzívne alebo medzikultúrne aktivity. Je určená všetkým vekovým kategóriám a komunitám, ktoré v meste máme.

Súčasťou tejto fázy boli terénne úpravy, výstavba mini amfiteátra, verejné osvetlenie, výsadba drevín, kvetov a tráv, osadenie lavičiek a odpadkových košov, petangové ihrisko. Postupom času pribudol aj outdoorový ping pong, stoličky a stôl na hranie šachu a smart lavička, na ktorej si môžete pohodlne nabiť svoje zariadenie. 

V komunitnej záhrade sa už od jej minuloročného slávnostného otvorenia zrealizovalo niekoľko menších podujatí či už napr. školské outdoorové vzdelávanie, športové hry seniorov alebo posledné letné kino premietanie rozprávky Liga Superzvierat, ktoré sa tešilo vašej bohatej účasti. 

Komunitnú záhradu budeme postupne dobudovávať a veríme, že aj naďalej bude miestom pre spoločné chvíle a milé stretnutia obyvateľov nášho mesta.

A aké sú štatistiky?

Sme radi, že nás môžu hovoriť naše činy, resp. podujatia a aktivity, ktoré pre vás robíme a ktorých sa môžete zúčastniť. Čísla svedčia o tom, že ich bolo neúrekom. Tu je zopár štatistík, zhrňujúcich kvantitatívne výsledky projektu SpoluBližšie.

Ďakujeme…

Projekt SpoluBližšie bohato prispel k rozvoju práce s deťmi a mládežou, neformálnemu vzdelávaniu, inklúzii, spájaniu komunít a podpore marginalizovaných skupín a do mesta priniesol nenávratnú investíciu v sume 476 982 eur

Ďakujeme Nórskemu finančnému mechanizmu, štátnemu rozpočtu Slovenskej republiky a správcovi programu – Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, že podporili náš projekt a dovolili nám tak budovať komunitu, ktorá chce byť spolu bližšie. 

Odkazy na ďalšie zdroje informácií

Video: https://www.youtube.com/watch?v=wUz6zBTXB7s

Informácie o projekte: https://spisskabela.sk/projekty-s-podporou-norskeho-financneho-mechanizmu/o-projekte-spolublizsie/

Články z aktivít realizovaných v rámci projektu SpoluBližšie: https://spolublizsie.sk/aktuality/

Tags: SpoluBližšie
Najnovšie články