SWAP – Beliansky bazár oblečenia a doplnkov

V sobotu 3. augusta mali obyvatelia nášho mesta možnosť darovať či vymeniť oblečenie a doplnky, ktoré už síce z rôznych dôvodov nenosia, no stále sú pekné a zachovalé. Akcia fungovala na princípe „PRÍĎ – PRINES dobré veci – VYMEŇ – ODNES si ich domov“.

S nápadom prišli dievčatá z občianskeho  združenia Trochu inak.  Ako veľký problém dneška vnímajú kvantá tovaru, ktorý sa denno-denne dostáva na trh na úkor zdrojov našej Zeme. Aj nákup nového oblečenia patrí do tejto kategórie. Inšpirovali sa preto myšlienkou SWAP-ov – akcií, vďaka ktorým sa môže nenosené, no funkčné oblečenie dostať späť do obehu. Vďaka podpore z participatívneho rozpočtu mesta Spišská Belá mohli takéto niečo zrealizovať aj u nás. Okrem výmeny na Beľanov čakal workshop zameraný na výrobu a potlač tašiek zo starých tričiek, ktorý zabezpečovalo OZ Zaujímam sa z Popradu a háčkovanie opätovne použiteľných odličovacích tampónov. Organizátorov veľmi milo potešila účasť nielen domácich, ale aj „ekopriaznivcov“ z okolitých miest. Návštevníci nosili naozaj kvalitné oblečenie či doplnky a takmer každý si domov odnášal pár „nových“ úlovkov.

Tovar, ktorý sa nevymenil, putoval ďalej na akciu Fest fajný fest a následne sociálne slabším rodinám mesta. Dievčatá z OZ Trochu inak ďakujú za podporu myšlienky všetkým zúčastneným, a keďže akcia prebehla úspešne, plánujú takéto SWAP-y organizovať pravidelne – najbližšie budete mať možnosť zapojiť sa už v zime.

Za Občianske združenie Trochu inak Viktória Sisková

Môže Vás zaujímať...