hocico...
Aktuality
Počet zobrazení 372

Svätohubertská poľovnícka svätá omša 2022

Vo štvrtok 1. septembra 2022 sa konala tradičná Svätohubertská omša, organizovaná poľovníkmi Mestského poľovníckeho spolku (MPS) POĽANA so sídlom v Spišskej Belej. Poľovnícky spolok sa zväčša zaoberá zmysluplným využívaním prírody, chovom, ochranou, zušľachťovaním a lovom zveri a hospodárskym zhodnocovaním úlovkov.

 „Zver nie len loviť, ale hlavne chrániť a pochopiť jej význam v prírode“

To je odkaz legendy o Svätom Hubertovi. Podľa legendy akvitánsky princ, ktorý žil neviazane, bol márnotratný, holdoval lovu, neskôr sa naučil vážiť si zvieratá a prírodu. Poľovníctvo však nie je len o súdržnosti či vzťahu k prírode, dokonca to nie je ani životný štýl, ale je to život. 

Svätohubertská omša nie „len“ svätou omšou, ktorou poľovníci ďakujú za zver a prírodu, je to tiež kultúrne podujatie a stretnutie priateľov lesa a prírody. Pre občanov ktorí mali záujem sa tejto udalosti zúčastniť bola zabezpečená bezplatná autobusová preprava s nástupom pri Mestskom úrade. Záujemcovia sa následne presunuli ku Kaplnke sv. Huberta – patróna slovenských poľovníkov v Tatranskej Kotline, kde sa konala svätá omša ktorú celebroval pán farár Jakub Grich.

Svätohubertskej slávnosti sa zúčastnila aj viceprimátorka mesta Spišská Belá Mgr. Marta Britaňáková. 

Omša sa začala tradičným sprievodom s uloveným jeleňom od parkoviska až ku kaplnke. Túto slávnostnú atmosféru nám hudbou hranou na lesných rohoch podčiarklo trubačské trio z MSP POĽANA. Pán farár na záver omše požehnal, prevzal a poďakoval za poľovníkmi prinesené dary – chlieb a soľ, lesné plody, ryby a divé kačice.

Odtiaľ sa všetci prítomní v slávnostnom sprievode presunuli po náučnom lesnícko-poľovníckom chodníku na poľovnícku chatu POĽANA, kde im bolo zadarmo poskytnuté občerstvenie vo forme poľovníckeho jelenieho a diviačieho guľáša, piva a kofoly.

Táto udalosť bola oslavou nie len prírody, ale i poďakovaním poľovníkom, ktorí sa o zver počas zimy starajú a tým napĺňajú odkaz Sv. Huberta.

 

 

Najnovšie články