Strážcovia spišskej vzdelanosti

Slovenská národná galéria – Kaštieľ Strážky, si postupne svojimi výtvarnými a vzdelávacími workshopmi získava čoraz väčšiu pozornosť. Naposledy verejnosť zaujal inšpirujúci environmentálny workshop o recyklovaní Recy nie sú kecy. Pracovníci kaštieľa sa snažia v pravidelných intervaloch poskytovať verejnosti čo najširšie spektrum rôznych programov, ktoré sú orientované na všetky vekové kategórie.

Dňa 20. februára 2020 sa priaznivcom histórie predstavil vzdelávací workshop Strážcovia spišskej vzdelanosti, ktorý mapoval dejiny aristokratickej rodiny Horváth-Stansith. Táto rodina vlastnila kaštieľ od 16. do 19. storočia a jej pôsobenie sa hodnotí ako „zlatý vek“ strážskych dejín. Lektor kaštieľa v Strážkach, Mgr. Lukáš Lisý, rozdelil prednášku do 3 cyklov. Na začiatok priblížil okolnosti príchodu uvedeného rodu na Spiš, ďalej sa venoval jeho najznámejším príslušníkom (Marko Horváth-Stansith, Gregor Horváth-Stansith…) a koniec workshop patril fungovaniu strážskeho šľachtického gymnázia – Gymnasium Nehrense.

Vzdelávací program predstavil verejnosti inú, no rozhodne zaujímavú stránku Kaštieľa v Strážkach. Nenechajte si ujsť ďalší program kaštieľa, ktorý sa verejnosti predstaví hneď v marci 2020. V priestoroch kaštieľa sa budú už po jedenásty-krát premietať dokumentárne filmy v rámci Medzinárodného festivalu Jeden svet (9. – 20. marec 2020). Téma jubilejného 20. ročníka festivalu je Stratení v súčasnosti – so zameraním na klimatické zmeny, medziľudské vzťahy, technologický pokrok, spoločenskú situáciu a politické režimy. Srdečne všetkých pozývame!

lektor SNG – Mgr. Lukáš Lisý, Kaštieľ Strážky

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X