Spomienka na Deň víťazstva nad fašizmom.

sdr

8. máj nie je len dňom, na ktorý sa tešíme, pretože nemusíme ísť do práce. Je to deň, ktorým si pripomíname ukončenie strašnej 2. svetovej vojny.
Už 73. rokov uplynulo odvtedy, čo 8. mája 1945 kapitulovalo fašistické Nemecko a jeho spojenci. 2. svetová vojna priniesla obrovské ľudské obete
tak z radov vojakov bojujúcich armád ako i civilného obyvateľstva na všetkých stranách vojnového konfliktu.
V pondelok 7. mája sa na cintoríne v našom meste, pri hrobe neznámeho vojaka, zišli členovia Občianskeho združenia protifašistických bojovníkov Spišská Belá, aby spolu s pánom primátorom Štefanom Bieľakom vzdali hold a úctu všetkým padlým vojakom, ktorí položili svoje životy v boji proti fašizmu a pri oslobodzovaní našej vlasti.
Pani Daniela Líneková, predsedníčka združenia sa po zvukoch slovenskej hymny ujala slova a priblížila zúčastneným priebeh nemeckej kapitulácie. Štefan Bieľak vo svojom príhovore vyjadril ľútosť nad tým, že sa ľudia ani takouto hroznou udalosťou nepoučili a vojnové konflikty na svete ďalej prebiehajú.
Sovietsky vojak, ktorý leží na belianskom cintoríne sa už z vojny nevrátil. Jeho blízki mu nikdy nemohli položiť na hrob kvety, či zapáliť sviečku.
Urobili to za nich tí, ktorí nechcú zabudnúť na hrôzy vojny, ktorí sa chcú poučiť z toho čo bolo a nedovoliť, aby sa už niečo podobné v budúcnosti zopakovalo.

Môže Vás zaujímať...