Aktuality
Počet zobrazení 1K

Škatuľka vianočných prianí

Domček vianočných prianí tohto roku deti v predvianočnom čase na námestí pri mestskom úrade nenašli. Namiesto neho sa pod vianočným stromčekom objavila škatuľka. Nie, nebola v nej Bambuľka. Bola to škatuľka, do ktorej každé dieťa zo Spišskej Belej a Strážok mohlo vložiť list so svojím vianočným prianím. Bola našťastie dostatočne veľká, a tak sa do nej zmestilo až 86 listov, ktoré deti doma napísali a s nádejou vložili do obálok.

A po čom všetkom dnešné detské srdce túži? Zrejme nie je žiadnym prekvapením, že na prvých priečkach rebríčka vianočných želaní dievčat stále figurujú bábiky. Najmä však bábika Barbie, ktorá je síce medzi bábikami takpovediac babičkou (prvá Barbie bábika bola vyrobená už v roku 1959), z dievčenských listov však bolo jasné, že to nič nemení na jej popularite. Chlapci ostali verní hlavne autíčkam, motorkám, vláčikom, helikoptéram a legu. Ďalej sa v prianiach ukázalo, ktoré deti radšej športujú (bicykle, korčule a kolobežky) a ktoré radšej sedia doma (tablety a mobily). Veľmi milé bolo zistenie, že aj napriek dnešnej pretechnizovanej dobe si mnohé deti priali pod stromček aj klasické knihy, plastelínu alebo spoločenské hry. Deti nezabúdali ani na svojich mladších súrodencov, ktorí si sami list napísať nemohli, keďže ešte nepoznajú písmenká. Niektoré želania boli dosť podrobné, aby Ježiško náhodou niečo nepoplietol. Malá Kristínka napísala Ježiškovi: „Na Vianoce si prosím hracieho psíka, ktorý šteká a má jazýček. Živého prosím nenos, lebo nás babka vyhodí z domu. Ďakujem.“

Jeden chlapček mal však špeciálne želanie. Bolo ním povoziť sa v naozajstnom hasičskom aute. Vďaka členom Dobrovoľného hasičského zboru Spišská Belá, na čele s Marošom Vaverčákom, ktorí sú vždy ochotní nielen pomáhať, ale aj potešiť tých najmenších, sa mu jeho prianie splnilo. Prekvapenie bolo obrovské a malému Braňovi žiarili očká jasnejšie ako vianočná hviezda. Nielen, že sa povozil v hasičskom aute, ale pozrel si aj hasičskú výzbroj a výstroj, vyskúšal si hasičskú prilbu a na pamiatku dostal aj hasičské pexeso a čiapku.

Pre deti sú Vianoce hlavne o darčekoch a krásnej výzdobe s množstvom svetielok. Dospelí však už vedia, že sú o niečom inom – o láske a radosti zdieľať pekné chvíle so svojimi najbližšími.

Najnovšie články