Seniori sa vzdelávali v bylinkárstve

Zdravotná prednáška lektora a bylinkára Ing. Karla Štenbaura, spolupracovníka Biomediky Praha, sa uskutočnila 27.6.2019 v Dennom centre /klub dôchodcov/ v Spišskej Belej. Seniorom poskytol mnoho podrobných informácií  o zbere, čase zberu, postupe  pri  sušení a iných možnostiach spracovania  jednotlivých byliniek a ich využitia pri zdravotných problémoch.

Zameral sa aj na to,  ako postupovať pri užívaní  lekárom predpísaných liekov v kombinácií s užívaním byliniek, aby sa navzájom nevylučovali a seniorom neuškodili. Lektor odpovedal na mnohé dotazy prítomných o ich konkrétnych zdravotných neduhoch. Seniori tak získali mnoho cenných poznatkov z tejto pre nich aktuálnej oblasti.

Dozvedeli sa napr., že čaj zo žihľavy sa používa pri anémií, reume, znižuje cukor, ale nie pri vysokom krvnom tlaku; žihľava sa dá použiť do praženice, 1 šálka repíkového čaju mesačne odstraňuje pleseň z čriev, plody rakytníka pre vysoký obsah vitamínu C sú na posilnenie imunity, stačí 1 gulička  denne –  najlepšie zamrazená; čaj z lupienkov nechtíka 1-krát týždenne je vhodný pri vysokom krvnom tlaku; čerstvé kvety sedmokrásky  pomáhajú tráviacemu traktu – pri nadúvaní, pri bolesti hlavy stačí zjesť jednu hlávku kvetu, ale dá sa použiť aj do šalátu, do polievky alebo si ich môžete  dať na chlieb s maslom  – chutia ako petržlen, sušené ako čaj spolu s medom pri dýchavičnosti.

Môže Vás zaujímať...