,,SÁROŠI – ŠARIŠSKÍ“

V rámci cyklu Koncerty v synagóge zaznela v našom meste 24. októbra 2019 generálka premiérového programu zo širokej edície Musica Iudaica Monarchiae, ktorým sa Mojše Band snaží dokumentovať a prezentovať svoj pohľad na hudobné dedičstvo Židov bývalej rekúsko-uhorskej monarchie. Cyklus koncertov v synagóge 2019 otváral koncert Zipserim, ktorý je prvou časťou edície. Symbolicky koncertný cyklus uzatvoril najnovší projekt Mojše Bandu ,,SÁROŠI – ŠARIŠSKÍ“, ktorým poslucháčom priblížil hudbu Židov Šarišskej župy. Repertoár odprezentovali známi hudobníci: Jakub Stračina – kontrabas, činely; František Kubiš – akordeón, bubon; Michal Paľko – cimbal, píšťala , malý bubon.

V priebehu koncertu zazneli piesne a tance chasidov z Bardejova, Stropkova, Kurimy, Zborova, Raslavíc či hlboké texty rabína Austerlitza z Prešova.
Spišskobelienske publikum si premiérovo vypočulo tento duchovne bohatý a jedinečný program, ktorý bol zároveň i rekapituláciou toho, čo Mojše Band počas ôsmich verejných generálok v Kiefer Residence na Slnečnej 15 počas tohtoročnej končiacej sa sezóny ponúkol.

Projekt podporil z verejných zdrojov  Fond na podporu umenia.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X