Projekt Stračina EX POST zaznel aj v Spišskej Belej

Príjemné hudobné osvieženie sparnej soboty 15-teho júna 2019  ponúkol v podvečer v poradí už tretí Hauskonzert – verejnú generálku – u Michala Paľka v jeho dome. V rámci koncertného cyklu Koncerty v synagóge 2019 mali Spišskobeľania tentoraz možnosť premiérovo vypočuť si projekt Stračina EX POST manželov Zuzany (spev, cimbal) a Jakuba (kontrabas) Stračinovcov . V rámci koncertu  predstavili svoj pohľad na tvorbu menovca – Svetozára Stračinu – jedného z významnejších a najplodnejších slovenských autorov predovšetkým filmovej a scénickej hudby. Svetozár Stračina (1940-1996) patril medzi popredných česko-slovenských tvorcov filmovej hudby (zložil viac než 60 skladieb) a je tvorcom scénickej hudby k choreografiám SĽUK-u a Lúčnice. Jeho hudobný jazyk sa vyvíjal pod vplyvom slovenského folklóru, ktorý zbieral, inšpiroval sa ním aj ho upravoval. V podaní manželov Stračinovcov zazneli  známe melódie z filmov Popolvár, Alžbetin dvor a Pacho, hybský zbojník. 

Rovnako ako Svetozár Stračina, aj Zuzana a Jakub Stračinovci , ako predstavitelia mladej, začínajúcej generácie hudobníkov, siahli do nevyčerpateľnej studnice folklóru, aby ho interpretovali vo svojom chápaní ľudových piesní a svojím hudobným názorom. Zazneli tak aranžmány ľudových piesní s baladickými textami Svieti mesiac za naším okienkom, V šírom poli kríž či V zelenom hájičku.

Hudobný skladateľ Svetozár Stračina  sa vo svojej tvorbe nevyhýbal ani avantgardným postupom a novým kompozičným technikám či elektroakustickej hudbe. Odkaz jeho tvorby chytili tentoraz do rúk dvaja mladí slovenskí špičkoví interpreti – kontrabasista Jakub Stračina a cimbalistka Zuzana Stračinová a prostredníctvom  svojej výnimočnej interpretácie, oceňovanej na mnohých domácich a zahraničných pódiách a súťažiach, vytvorili nový pohľad na najznámejšie diela autora.

Zážitok z interpretácie bol umocnený bohatými skúsenosťami hráčov nadobudnutými v kolektívoch ako Rusín Čendeš orchestra (Čendeš), Mojše Band, Dobrá muzika, Lúčnica a iné.
Hlavným organizátorom koncertu v Spišskej Belej  bolo občianske združenie MOJŠI a koncert vznikol vďaka Fondu na podporu umenia. Najbližšia verejná generálka ďalšieho koncertu v našom meste v rovnakých priestoroch je avizovaná na júl 2019.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X