Predstavitelia okresných spišských miest rokovali o spolupráci

Na pôde historického mesta Levoča sa 3. apríla 2019 stretli primátori Levoče Miroslav Vilkovský, Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik, Kežmarku Ján Ferenčák, Starej Ľubovne Ľuboš Tomko a viceprimátor Popradu Štefan Pčola, aby sa dohodli na spolupráci v oblasti trvalo udržateľného cestovného ruchu, rokovali o zvýšení kvality dopravného prepojenia medzi mestami, ale aj o rozvoji podnikateľského prostredia.
„Hovorili sme tiež o zahraničnej spolupráci s Poľskom a Maďarskom či o rešpektovaní a zhodnocovaní prírodného a kultúrneho dedičstva, posilňovaní mierových a priateľských kontaktov. Venovali sme sa aj cielenému marketingu územia i tomu, ako rozvíjať a prehlbovať cestovný ruch na regionálnej úrovni a organizovať spoločné prezentačné podujatia,“ uviedol pre TASR primátor Levoče Miroslav Vilkovský.
Témou rokovaní bolo aj prepájanie miest so susedným Poľskom či Maďarskom. „Hovorili sme o tom, ako možno Spiš prepojiť až s Varšavou nielen v oblasti cestnej dopravy, ale aj železničnej či prostredníctvom cyklotrás,” doplnil Vilkovský. Pripomenul, že sa cyklistické prepojenie momentálne plánuje smerom od Popradu, cez Kežmarok, až po Levoču a Levočskú dolinu. Levoča má podľa primátora tiež záujem vstúpiť do rokovania o budovaní cyklotrasy smerom na Spišskú Novú Ves. Mestá Levoča a Spišská Nová Ves tiež rokujú aj o obnovení železničného prepojenia.
Keďže región Spiša zastrešujú až štyri oblastné organizácie cestovného ruchu (OOCR), zástupcovia okresných miest sa preto dohodli, že vytvoria pre spišské mestá dokument o spolupráci v tejto oblasti. Riaditelia OOCR dostanú za úlohu vypracovať spoločný propagačný materiál na propagáciu spišských miest.
Predstavitelia spišských miest na rokovaní tiež prisľúbili aktívnu pomoc mestu Poprad, ktoré sa chce uchádzať o organizovanie Európskeho olympijského festivalu mládeže. V rámci participácie na organizovaní festivalu mládeže poskytnú mestá na Spiši aj svoje športoviská a ubytovacie kapacity pre potreby uskutočnenia tohto podujatia v Poprade.
Zástupcovia najväčších spišských samospráv sa plánujú stretávať každý polrok. Vilkovský deklaroval, že najbližšie chcú rokovať o využívaní rekreačných poukazov na území Spiša, ale aj o nových pravidlách v oblasti odpadového hospodárstva. Do dialógu chcú prizvať aj zástupcov ďalších menších spišských miest.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X