Ozveny festivalu JEDEN SVET v Kaštieli Strážky

Ozveny festivalu JEDEN SVET v Kaštieli Strážky

Slovenská národná galéria Kaštieľ Strážky v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození  pozýva žiakov základných  škôl, študentov stredných škôl a širokú verejnosť na premietanie dokumentárnych filmov. Už po šiestykrát dostanú v Strážkach priestor dokumentárne filmy, a to v rámci  Ozvien festivalu Jeden svet na Slovensku.

V renesančnom kaštieli sa už šiesty rok premietajú dokumentárne filmy. Tie poukazujú na aktuálne spoločenské problémy spôsobom, ktorý je často odlišný ako ten, ktorý nám predostierajú médiá. Často ich nechceme vidieť, alebo nemáme možnosť do nich nahliadnuť hlbšie. „Zaostriť zrak na stereotypné a povrchné vnímanie sveta okolo nás, ale aj na neférové vzťahy naprieč planétou. Aj to je cieľom 16. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Festival premietne v 8 filmových sekciách 100 projekcií zo Slovenska aj spoza hraníc, tak ako každý rok reflektuje na aktuálne témy v spoločnosti.” povedala riaditeľka festivalu Nora Beňáková. Jeden svet ani tento rok nezabudol na deti a pripravil pre nešpeciálnu kolekciu filmov. Snímky zaradené do tejto sekcie hovoria o ich rovesníkoch, ktorí majú menej šťastia. Žijú v chudobe, utekajú z domovov pred vojnou, zachraňujú svoje mesto pred nezmyselným ničením. Návrat k prírode, prirodzenej strave. Aktívny život a pohyb aj v skutočne pokročilom veku. To sú novodobé trendy, ktoré vyznáva stále viac ľudí, ktorí patria do sekcie filmov  Môj život inak.  Zimbabwe, Irán, Hongkong, ale aj Ukrajina, Bielorusko, Rusko… Sloboda a demokracia sú v týchto krajinách ťažko dosiahnuteľné, ak nie celkom nemožné méty. Žijú tam však obdivuhodní ľudia, ktorí sa nevzdávajú. O nich sú filmy zaradené v sekcii Cesta k slobode. Kto sú však tí utečenci, ktorých sa tak obávame? Dozviete sa z filmov v sekcii Rozmanitosť v nás, ktorá ponúkne aj snímky o menšinách a inakosti, ktorá nás môže obohatiť. Prečo sa mladí ľudia pridávajú k radikálom z Islamského štátu? Ako to bolo s vojnou v Iraku? A je morálne obhajovať vojnového zločinca z čias vojny v bývalej Juhoslávii? Máte právo to vedieť!

Večerné kino

Pre priaznivcov kina a dokumentárnych filmov sú vyhradené štyri soboty (27.2, 5.3, 12.3, 19.3), počas ktorých si môžu pozrieť domáce, ale aj zahraničné filmy, s českým dabingom alebo titulkami. Večerné kino pre verejnosť sa začína vždy o 18. hodine, plánované sú aj debaty s hosťami, ktorí prinesú na danú problematiku iný pohľad.

Premietanie pre školy

Dokumentárne filmy ponúkajú témy, ktoré sú zaujímavé aj pre žiakov. Do kaštieľa môžu prísť žiaci základných škôl a študenti stredných škôl počas písomných maturít (14. – 18. marec 2016). Hovoriť o aktuálnych problémoch v spoločnosti je niekedy príliš zložité. Ľudia sa zvyčajne tvária ľahostajne, alebo nemajú čas sa nimi zaoberať. Počas festivalu sa spája príjemné s poučným. Digitálna kultúra, ktorá je dnes taká obľúbená, sa snaží v ľuďoch prebudiť aktivitu smerom k riešeniu problémov zaujímavým a netradičným spôsobom a v neposlednom rade, ponúka relax, ktorý si môžeme dopriať.

Príďte aj Vy na Jeden!

Autor: Denisa Jurišicová

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X