Ondrejkovi a Sárke liečba výrazne pomohla

Počas uplynulých dvoch mesiacov ste sa aj prostredníctvom našej webovej stránky a Spišskobelianskeho spravodaja mohli dočítať o neľahkom živote osemmesačných dvojičiek Ondrejka a Sárky Koščákových zo Spišskej Belej, ktoré potrebovali súrne absolvovať pobyt v rehabilitačnom centre Adeli v Piešťanoch, ktorý by im pomohol zlepšiť ich zdravotný stav. Aj vďaka štedrej finančnej pomoci niektorých z vás sa podarilo mamičke Lucii s jej dvoma ratolesťami na tento pobyt v júli vycestovať. Po jeho absolvovaní sme prijali pozvanie pani Lucie a navštívili sme Ondrejka a Sárku u nich doma, aby sme sa dozvedeli ako a či im pobyt pomohol. Už pri vstupe do ich bytu nás čakalo milé prekvapenie v podobe usmievajúcej sa Sárky, ktorá sedela bez cudzej pomoci na detskom koberčeku, čo pred týmto pobytom v Piešťanoch nedokázala.

Ondrejko a Sárka strávili v Piešťanoch dva týždne a medzi ostatnými pacientmi boli najmladší. Už v prvý deň im odborníci z Adeli centra vytvorili rehabilitačný denný program ušitý na mieru. Počas desiatich cvičebných dní absolvovali statočné dvojičky v pravidelných intervaloch niekoľko procedúr: dýchanie 80% kyslíka, ošetrenie biolampou a laserom, stimulačné a reflexné masáže, neurologické cvičenia. Začiatky však vôbec neboli jednoduché, najmä pre ustráchaného Ondríka – nové prostredie, nové tváre a nové hlasy, avšak toto psychicky i fyzicky náročné obdobie prinieslo svoje ovocie. „Do Piešťan sme odchádzali s malou dušičkou a strachom, no vrátili sme sa veľmi spokojní. Ondrejka aj Sárku tento pobyt pozitívne naštartoval, aj keď si to museli ťažko vydrieť,“ spomína pani Lucia. „Pokroky sú badateľné. Sárka už dokáže sedieť, sama si pri pití drží fľašu, zvláda šikmý sed (počas rozhovoru sa na nás slniečko Sárka stále usmieva a dokonca si sama dala nožičku ku puse, pozn. redaktora) a momentálne sa s ňou učíme stáť na štyroch. Vyhliadky na chodenie sú u nej tiež pozitívne, aj keď zle našľapuje na nožičky a bude sa musieť učiť opierať o celé chodidlá,“ dodáva ďalej, „Ondrejkovi sa vďaka logopedickým cvičeniam počas pobytu posilnili svaly na tvári, osmelil sa a začal viac komunikovať, aj keď len s úzkym okolím. Sám sa už opiera o ručičky, keď je na brušku a dokáže v tejto polohe udržať hlavičku hore až 20 minút. Učíme sa s ním aj otáčať na bruško a chrbátik a kvôli skráteným šľachám na rukách cvičíme strečing.“

Aj touto cestou sa chce pani Lucia poďakovať všetkým, ktorí pomohli akoukoľvek formou Ondrejovi a Sárke: „Cviky, ktoré sme sa naučili v Piešťanoch, teraz musíme poctivo cvičiť aj doma. Ondrejko i Sárka si to musia poctivo „odmakať“, ideme síce pomaly, ale ideme… Zdravé detičky robia určité úkony intuitívne, ale ich to treba naučiť. A preto zo srdca ďakujeme vám všetkým, vďaka ktorým sme dostali príležitosť vycestovať do Piešťan a absolvovať takto tieto cvičenia a procedúry. Veľmi si to vážime!“

Tento pobyt v Adeli centre je teda veľmi krásnym začiatkom k postupnému skvalitneniu života Ondrejka a Sárky, cesta k ďalším úspechom je však ešte dlhá a aj preto čakajú na dvojičky ešte ďalšie pobyty. Koncom augusta to bude rehabilitačné plávanie v BABY club Žabka Banská Bystrica, v septembri rehabilitácia v Dunajskej Lužnej a v novembri a decembri sa dvojičky vrátia opätovne do Adeli centra v Piešťanoch.

Ak ste sa práve aj vy rozhodli pomôcť, môžete tak urobiť na: http://transparentneucty.sk/#/turnovers/5113858698

Rovnako môžete pomôcť aj formou darovania akejkoľvek zvukovej hračky – tá pôsobí motivačne a precvičuje im zároveň pohyby, deti sa prostredníctvom začutého zvuku otáčajú zo strany na stranu, naťahujú sa za ňou a hľadajú ju.

Ondrejkovi a Sárke preto prajeme veľa síl v ich ďalšej liečbe!

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X