Nad vysokohorskou chatou Plesnivec sa odtrhol niekoľkotonový skalný blok

Chata Plesnivec (1290 m) sa nachádza v Belianskych Tatrách v závere Doliny Siedmich prameňov na južnom úbočí ich hlavného hrebeňa, pod bralami Skalných vrát. Je to jediná vysokohorská chata na území Belianskych Tatier. Možno sa k nej dostať z Tatranskej Kotliny, z Kežmarských Žľabov alebo z chaty pri Zelenom plese. Otvorená je celoročne.

Prvá zmienka o chate, ktorá slúžila skôr ako útulňa napr. pre pastierov, je z konca 18. storočia. Až v roku 1932 mesto Spišská Belá prenajalo pozemok Tiborovi Greschovi, členovi Karpatského spolku, ktorý zo starej chatky zriadil turistickú chatu. Slávnostné otvorenie novej chaty bolo v júni 1938. O desať rokov neskôr bola chata znárodnená a turistom slúžila ešte do roku 1953. V roku 1993 dostalo chatu opätovne do vlastníctva mesto Spišská Belá a prenajalo ju jej súčasnému chatárovi Jánovi Matavovi zo Spišskej Belej. Po rozsiahlej rekonštrukcii bola na jeseň v roku 1997 chata skolaudovaná a sprístupnená verejnosti.

Život vo vysokohorskom prostredí má svoje úskalia. Zatiaľ čo návštevník hôr si počasie na turistiku vyberá, chatárovi je druhým domovom. Chata Plesnivec už prežila nejednu veternú víchricu a snehovú lavínu. Keď sa však 23. apríla 2019 ráno chatár vracal na chatu, prekvapil ho masívny kamenný blok, ktorý časom zvetral a skotúľal sa na prístupovú cestu ku chate. Išlo o novú skúsenosť. Našťastie k odtrhu došlo pravdepodobne v noci a nikto nebol zranený. Skala tvorila súčasť Limbovej veže a prerazila si niekoľko sto metrovú cestu lesom až k vodopádom.

Zosuv kamenného bloku poškodil niekoľko stromov mimo turistického chodníka a čiastočne tiež žlto značkovaný turistický chodník. Prevádzku chaty Plesnivec táto skutočnosť ale neobmedzila. Momentálne chatár v spolupráci s Lesmi mesta Spišská Belá, s. r. o. hľadá spôsob presunu mohutného skalného bloku na iné miesto, aby opätovným posunom neohrozil bezpečnosť turistov.

Môže Vás zaujímať...

Oznámenia
X