Na údržbu ciest v správe PSK pribudlo 16 nových vozidiel

Vozový park Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK)  sa v októbri rozšíril o 16 mechanizmov, ktoré sa prerozdelia do  cechmajsterstiev v regiónoch. Krajská samospráva vynaložila zo svojho rozpočtu na nákup tejto techniky viac ako 1,1 milióna eur.

Medzi zakúpenými mechanizmy je osem univerzálnych traktorových nosičov s pohonom 4×4 s príslušenstvom a osem nákladných motorových vozidiel valník do 3,5 tony. Dôvodom zabezpečenia novej techniky je fakt, že vozidlá Správy a údržby ciest sú zastarané, niektoré majú aj 30 rokov. ,,Ak chceme mať v kraji kvalitné a bezpečné cesty, musíme investovať aj do strojného vybavenia. Nemôžeme čakať, kým sa technika pokazí, aby sme ju vymenili. Som rád, že sa nám po rokoch podarilo obnoviť vozový park cestárov, pretože len s funkčnou technikou môžeme zabezpečiť udržiavané cesty po celý rok,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Zo zakúpených mechanizmov sa na cestách v našom okolí môžeme stretnúť s traktorovým nosičom, na ktorom je namontované čelné univerzálne kosačkové rameno a cepák na kosenie s nožnicami na orezávanie krovín a drevín, ktoré dostali  cestári v Kežmarku, Spišskej Starej Vsi i Tatranskej Štrbe.

Nákladné motorové vozidlá valník budú slúžiť na prepravu maximálne siedmich osôb a presun materiálu k rôznym činnostiam pri správe a údržbe ciest kraja. V našom okolí poslúžia pracovníkom SÚC PSK pre oblasť Poprad a Stará Ľubovňa.

Okrem uvedených strojov môžu ďalej cestári pracovať aj s novým teleskopickým nakladačom – najbližšie v susednom okrese Stará Ľubovňa, a s  technickou výbavou pre technológiu zálievok  – v podtatranskej oblasti v  Poprade i v Starej Ľubovni.

Do konca roka dostane oblasť Prešov a Poprad ešte nový šmykom riadený nakladač. Takisto budú pre SÚC PSK dodané stroje pre asfaltérsku čatu, frézy na ľad, vibračné valce, priekopové frézy, radlice na sypače, posypové zariadenia na traktory a štiepkovače.

V tomto roku vyčlenila župa zo svojho rozpočtu pre Správu a údržbu ciest celkovo viac ako 27 miliónov eur. Z toho na stroje, mechanizmy a vozidlá 7 miliónov eur. Ku koncu septembra boli vysúťažené stroje a mechanizmy v celkovej hodnote viac ako 5 miliónov eur.

 

Zdroj: Tlačová správa PSK

 

Môže Vás zaujímať...