Aktuality
Počet zobrazení 1K

Mestské lesy otvorili historicko-edukačnú miestnosť lesnej pedagogiky

Budova Lesov mesta Spišská Belá, s. r. o., na Šarpanci sa obliekla do nových šiat.   Nielen  jej atraktívna  nová fasáda,  nové parkovisko  a vynovený vstup do administratívnej časti budovy, ale  aj celkom nový vstup   do podkrovia púta pozornosť turistov idúcich po cyklochodníku či motoristov  jazdiacich po ceste. Práve v podkroví horárne na Šarpanci nájdete  historicko-edukačnú miestnosť lesnej pedagogiky.
Lesy mesta Spišská Belá ju v piatok 2. júna 2023 slávnostne otvorili a priniesli tak  hodnotný darček všetkým deťom k Medzinárodnému dňu detí, ale aj k 30. výročiu vzniku novodobej histórie našich mestských lesov.
Doteraz nevyužitý zanedbaný pôjd sídla mestských lesov na Šarpanci  je zrekonštruovaný na moderný edukačný podkrovný priestor. Je  atraktívny pre návštevu detí materských škôl, žiakov základných či stredných škôl, ale aj pre dospelých so záujmom o  les a  procesy, ktoré v ňom prebiehajú.
Na návštevníkov miestnosti lesnej pedagogiky na Šarpanci čaká exkurz do prvej polovice 20. storočia, keď ešte existovala úzkorozchodná lesná železnica zo Spišskej Belej do Lendaku či technický unikát svojej doby – 12,5 kilometrov dlhá lesná lanovka Podspády -Lendak alebo aj typické zariadenie kancelárie lesného správcu zo začiatku minulého storočia .
Ďalšia časť priestoru  ponúka rôzne interaktívne inovatívne edukačné pomôcky, ktoré sú bránou do ekosystému lesa či lesných činností vrátane zóny na oddych a  pomyselný pobyt v lese v spoločnosti stromov, bylín či zvierat, ktoré návštevník môže hľadať  na realistických maľbách na strope. V útrobách podkrovia  autori  myšlienky vzniku učebne  ukryli aj časovú schránku. Obsahuje stopy doby, ktorú sme žili v čase príprav a realizácie edukačnej miestnosti (napr. magnetka mestských lesov, eurocentové mince, respirátor, články o  mestských lesoch  a iné prekvapenia).
Na slávnostnom otvorení historicko-edukačnej miestnosť lesnej pedagogiky sa okrem hostí zo Slovenska zúčastnili aj partneri – hostia z Ukrajiny  z ukrajinských štátnych lesov, s ktorými Lesy mesta Spišská Belá, s. r. o., realizovali spoločný cezhraničný projekt   v rámci Programu Interreg ENI HU-SK-RI-UA 2014-2020 pod názvom „Cesty k zdravým lesom“.  Dotácia z európskych zdrojov na obnovu a vybavenie vzdelávacej miestnosti bola 80 tisíc eur a celkové náklady na rekonštrukciu horárne dosiahli   200 tisíc eu. Práce na rekonštrukcii budovy trvali od augusta 2022 do júna 2023 .
Na záver slávnosti sa pred vstupom do horárne na Šarpanci  vysadili tri nové stromy:  jedľa biela (symbol dlhovekosti), borovica limba (typický strom pre územie Belianskych Tatier)  a lipa malolistá (symbol slovanstva).
Na priečelí  horárne na Šarpanci pribudol neprehliadnuteľný  nápis: Zachovať lesy pre budúce generácie…  od Jozefa Dekreta-Matejovie (1774-1841),  priekopníka lesníctva  na našom území ešte v historických časoch monarchie rakúskych Habsburgovcov.  Zostáva veriť, že aj ostatná aktivita Lesov mesta Spišská Belá, s. r. o, a predovšetkým riaditeľa tejto organizácie Ing. Františka Pisarčíka, zanieteného lesníka telom i dušou, nemalou mierou prispeje k posunu štafety zachovať všetky funkcie lesa nielen v súčasnosti, ale aj v  budúcnosti.

Pri príležitosti osláv 30. výročia založenia  mestských lesov v Spišskej Belej vznikol  aj krátky dokumentárny film o bývalej lesnej železnici zo Spišskej Belej do Lendaku.

Najnovšie články