Aktuality
Počet zobrazení 1K

Máš dosť životov?

Je to kampaň, ktorú pripravilo  občianske združenie IPčko, ktoré už 11 rokov poskytuje  anonymnú a bezplatnú psychologickú pomoc.

Ide o pomáhajúcu, osvetovú a preventívnu aktivitu, ktorá mladých ľudí  jazykom počítačových hier  informuje o možnostiach existujúcej pomoci vo chvíľach, keď vo svojich životoch prežívajú náročné a krízové situácie. Ak sa pri hraní počítačových hier mladí dostanú do úzkych, okamžite hľadajú pomoc doplnením si životov. V skutočnom svete zdôveriť sa so svojimi problémami je však ťažšie než posledný level najnáročnejšej počítačovej hry.

Preto IPčko mladých vyzýva, aby  v prípade, keď cítia, že im dochádzajú sily, nezostávali osamote, ale požiadali o pomoc. Nie je to prejav slabosti, naopak, je to prejav odvahy! Pomoc im môže poskytnúť tím spoluhráčok a spoluhráčov (mladých psychológov) non stop – anonymne – bezplatne.

10. septembra pri príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd dobrovoľníci  z IPčka vyrobili vizuály (kartičky a plagáty) s QR kódom, ktoré 8. septembra rozdistribuovali po Slovensku do zapojených škôl.  V pondelok ráno aj v našej  ZŠ J. M. Petzvala pred vyučovaním triedni učitelia 8. a 9. ročníkov nalepili v triedach na podlahu plagát, rozdali žiakom kartičky a  následne ich informovali o prebiehajúcej kampani. Žiakom vysvetlili, ako sa naskenovaním kódu na kartičke  mobilom dostanú na webovú stránku IPčka, kde si nájdu informácie o nonstop dostupnej, anonymnej, bezplatnej, psychologickej online aj offline pomoci.

Súčasťou tejto kampane je aj video s influencerom Matejom Slažanským, ktorého mladí poznajú  ako „ Menamelassie“ z online hier, sociálnych sietí a vlogov.

O dôležitosti prinášať túto  ťažkú tému do škôl  hovoria nasledujúce údaje. Za 1. polrok 2023 psychológovia IPčka zrealizovali 100 000 pomáhajúcich a krízových komunikácií. Tretina z nich bola s mladými ľuďmi do 18 rokov. Takmer 10% z týchto kontaktov sa týkali myšlienok na samovraždu.

Mgr. Dagmar Popovičová

Najnovšie články