Aktuality
Počet zobrazení 1K

Kým kohút nezaspieva

V Slovenskej národnej galérii – Kaštieľ Strážky – si milovníci divadelnej kultúry opäť prišli na svoje. 11. septembra 2019 v podvečer sa v interných priestoroch kaštieľa diváci vrátili do obdobia existencie Slovenského štátu (1939 – 1945), ktorý dodnes patrí medzi kontroverzné témy moderných slovenských dejín.

Popradský študentský divadelný súbor  DIVBILINKY 2 verejnosti predstavil známu existencionalistickú drámu Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva. V príbehu sa zdanlivo náhodne vybraní ľudia ocitli v pivnici malého mestečka počas nacistickej okupácie Slovenska. Hra vykresľuje charaktery rukojemníkov. Skúma a opisuje ľudské bytie, charakter človeka a jeho správanie v hraničných životných situáciách.

Ľudsky hlboké, obsahovo poučné a kvalitne odohrané divadelné predstavenie si našlo svoju odozvu u vekovo rôznorodého publika. Divákov zvlášť potešil pohľad na scénu, na ktorej sa aktérmi silného príbehu stali súčasní mladí ľudia – amatérski herci, gymnazisti. Ich naštudovanie tejto hry je dôkazom, že ani mladej generácii tejto doby nie je cudzia téma, na ktorej sa modelovo prezentujú skutočné postoje a charaktery ľudí nielen v čase totalitného režimu druhej svetovej vojny.

Divadelná hra Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva je dodnes svojím obsahom a odkazom veľmi silná a aktuálna. O to viac v roku 2019, ktorý je jubilejným rokom v kontexte vzniku Slovenského štátu (1939 – 1945), ktorý dodnes rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Preto aj toto divadelné predstavenie vnímame ako odkaz udalostí obdobia 2. svetovej vojny na našom území v našich životoch – aj dnes: „Nezabúdajme, pamätajme!“

Autor textu a fotografií: Mgr. Lukáš Lisý, Slovenská národná galéria – Kaštieľ Strážky

 

Najnovšie články